Eurozóna hľadá dátum pre summit o Grécku

„Prebiehajú rokovania na najvyššej úrovni a 10. máj je prvým dostupným dátumom po hlasovaní o aktivovaní balíka v gréckom parlamente 6. alebo 7. mája,“ uviedlo španielske predsedníctvo. Stály predseda Rady Herman Van Rompuy v stredu uviedol, že rokovania o riešení gréckych problémov s dlhmi smerujú správnym smerom a nezaoberajú sa reštrukturalizáciou gréckeho dlhu.

Ratingová agentúra Standard and Poor’s včera v reakcii na to, že politické tlaky v jednotlivých štátoch eurozóny môžu zablokovať schválenie pomoci Grécku, zaradila jeho dlhopisy do kategórie BB+, čo je prvý stupeň špekulatívneho pásma (neinvestičné pásmo). Rovnako zrazila aj hodnotenie Portugalska.

Obavy panujú najmä pre politickú situáciu v Nemecku, kde sa budú 9. mája konať voľby v najľudnatejšej spolkovej zemi Severnom Porýní-Vestfálsku (cez 18 miliónov obyvateľov). Pokiaľ tam kancelárka Angela Merkelová prehrá, riskuje stratu väčšiny pre jej kabinet v hornej komore nemeckého parlamentu – Spolkovej rade.

Situáciu okolo Grécka sa snažia upokojiť poprední európski bankári. Napríklad guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny včera vyhlásil, že obavy z rozšírenia krízy z Grécka do ďalších štátov eurozóny sú i napriek zníženiu ratingu nepodložené. "Pokiaľ sa pozrieme na ekonomické dáta, vidíme, že medzi Gréckom a ďalšími členmi eurozóny je jasný rozdiel,“ zdôraznil Nowotny.

Faktom však ostáva, že trhy sú dosť nervózne. Výnosy z dvojročných dlhopisov Portugalska včera dosiahli viac ako 5 %, čo znamená, že Portugalci si teraz požičiavajú drahšie ako Gréci v prípade prijatia pomoci od Únie.

Do rekordných výšin včera vystúpili tiež hodnoty tzv. swapov úverového zlyhania – CDS, ktorými sa držitelia poisťujú pre prípad nesolventnosti dlžníka a to v prípade oboch zmienených krajín.

Grécko tento týždeň zaznamenalo niekoľko ďalších protestov proti vládnym úsporným opatreniam, avšak i napriek tomu obyvatelia zadlženej krajiny svojmu premiérovi dôverujú: Jorgos Papandreu si v čerstvom prieskume vyslúžil kladné hodnotenie od 51 % respondentov. Vzhľadom na to, aké opatrenia nadiktoval, to podľa analytikov nie je vôbec malá podpora.

O to viac môže byť vrtkavá. Ten istý prieskum ukázal, že 61 % Grékov odmieta prijatie záchranného balíčka od Medzinárodného menového fondu a EÚ. Iná možnosť ako prijať ho však gréckemu kabinetu v súčasnosti nezostáva. Pokiaľ by pouličné nepokoje silneli, zmietli by súčasnú vládu aj s balíčkom, znamenalo by to zároveň bankrot krajiny. A to by malo veľmi bolestivé dôsledky pre celú Úniu. 

Podľa agentúry Standard and Poor’s by v prípade úverového zlyhania Grécka držitelia jeho dlhopisov prišli o 70 % svojej investície, celkovo asi o 200 miliárd eur.