Eurozóna sa stále nedohodla na riešení problémových bánk

Rada ECOFIN, Zdroj: Rada EÚ

Jednou z hlavných tém diskusií na európskej úrovni je ďalší pilier bankovej únie a to rezolučný mechanizmus na riešenie situácie bánk v kríze. Ministri financií sa v uplynulých hodinách venovali plánu, ako bude nový orgán môcť zatvárať problémové banky najmä v eurozóne a tiež o zdieľaní nákladov v rámci rôznych národných fondov systému.

Ich prepojenie však bude trvať desať rokov a preto treba najprv vyriešiť otázku, ako sa zachovať, ak sa taký prípad vyskytne predtým. Inštitúcie však tlačí čas vzhľadom na summit koncom budúceho týždňa, keď sa záležitosti majú venovať lídri členských krajín.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble zdôraznil, že európsky bankový sektor je stabilný, a Európa je komplikovanejšia ako Spojené štáty, preto finálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo. „Nič nie je dohodnuté, kým nebude dohodnuté všetko,“ vysvetlil a zároveň dodal, že Nemecko stále trvá na tom, aby krajiny jednotlivo niesli bremeno za svoje banky.

Okrem toho žiada novú medzivládnu zmluvu ohľadom schémy, čo by celý proces vážne zdržalo. Získanie nemeckej podpory by si tiež vyžadovalo, aby boli zavedené pravidlá, ktoré by uvaľovali straty na vlastníkov dlhopisov a vysokých vkladov v zlyhávajúcich bankách, tak ako tomu bolo na Cypre.

Dohoda na rezolučnom mechanizme je pritom veľmi dôležitá pre prvý pilier bankovej únie – jednotný systém dohľadu. Najmä v prípade, že Európska centrálna banka počas budúcoročnej zdravotnej prehliadky bánk odhalí potenciálne problémy, ktoré bude treba rýchlo riešiť.

Spornou otázkou ďalej je právomoc rozhodovať o likvidácii problémovej banky. Nemecko, Fínsko a Slovensko chcú, aby finálne slovo v prípade potreby spoločne povedali ministri financií členských krajín. Šéfovia rezortov financií budú v rokovaní ďalej pokračovať aj budúci týždeň.  

(EurActiv/Reuters)