Experti: Pri nových platobných službách treba hľadieť na bezpečnosť

Zdroj: TASR, AP Photo/Toby Talbot

Aktualizovaná smernica o platobných službách je na stole od júla a pokrýva regulačné a bezpečnostné výzvy vyplývajúce z nových mobilných služieb, ktoré by sa mali v najbližších dvoch rokoch rozšíriť na európskej scéne. Pokrýva aj novú kategóriu poskytovateľov platobných služieb ako sú obchodné reťazce či mobilní operátori.

Odborníci však počas včerajšieho okrúhleho stola v Európskom parlamente upozornili, že návrh nie je dostatočný v oblasti ochrany spotrebiteľov.

Obavy o bezpečnosť

Námestník generálneho riaditeľa Európskej centrálnej banky Pierre Petit, ktorý sa zameriava na platobnú infraštruktúru poukázal na slabiny v oblasti bezpečnosti. Kľúčovou výzvou nových pravidiel podľa jeho slov bude zosúladenie bezpečnostných štandárd.

Asistent európskeho dozorného úradníka pre ochranu údajov (EDPS) Giovanni Butarelli počiarkol najmä slabú ochranu dát. Úlohou EDPS je zabezpečiť, aby všetky inštitúcie a orgány EÚ pri spracovávaní osobných údajov dbali na právo na súkromie.

Ako ďalej vysvetlil, ide o to, že pri platobnom styku sú spracovávané mená, osobné údaje, čísla bankových účtov, kontaktné údaje a podobne a súčasné pravidlá sú nedostatočné.

„Treba zaistiť, že rôzni hráči budú spracovávať len nevyhnutné údaje. Napríklad mobilní operátori by nemali mať prístup k obsahovo detailným informáciám. Mali by mať k dispozícii len základ,“ dodal.

Riešenie – štandardné rozhranie

Podľa Petita by riešením mohlo byť jednotné štandardné rozhranie medzi tretími stranami, bankami a spotrebiteľmi.

Mobilné platby ponúkajú viaceré platobné metódy, vrátane tzv. digitálnej peňaženky“, ktorá je založená na softvérovej platforme pre existujúce bankové karty a platobné nástroje spotrebiteľa. Tieto služby sú v súčasnosti populárnejšie v USA ako v EÚ, no ich rozšírenie v blízkej budúcnosti nemožno vylúčiť.

V Európe stúpa popularita bezkontaktných platieb. Podľa údajov VisaEurope v júli 2013 bol ich objem šesťnásobne vyšší ako v roku 2012 a celková hodnota transakcií dosiahla 1,8 miliardy eur. S takýmito inováciami prichádzajú aj smartfóny, ktoré ponúkajú rôzne platobné aplikácie.

Pozície:

„Verím vo vynaliezavosť podvodníkov a preto sme v tomto ohľade znepokojení z detailov, ktoré spotrebitelia postupujú tretím stranám pri online bankovníctve,“ uviedol Farid Aliyev zo spotrebiteľskej organizácie BEUC.„Tretie strany by nemali vidieť všetky údaje spotrebiteľa,“ dodal.

Ďalšie kroky:

  • Február 2014 – diskusia o revidovanej smernici o platobných službách v Európskom parlamente.