Facebook údajne zavádzal pri kúpe WhatsApp-u

WhatsApp, hospodárska súťaž, Facebook

(zdroj: Sam Azgor/Flickr)

Augustová úprava užívateľských podmienok v aplikácii WhatsApp vzbudila pozornosť Európskej komisie. Známa komunikačná služba pridala možnosť prepojiť účet s profilom na Facebooku, čo v roku 2014 vyhlásila za nemožné.

Komisia v roku 2014 schvaľovala prevzatie WhatsApp-u Facebookom v hodnote 22 miliárd dolárov. V snahe ochrániť hospodársku súťaž sa vtedy zaujímala aj o možnosť splynutia užívateľských účtov v oboch aplikáciách.

Facebook to odmietol, čo európska exekutíva spätne považuje za zavádzanie. Nerieši pritom, či sa tak udialo úmyselne alebo neúmyselne.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v utorok uviedla: „Spoločnosti sú v prípade fúzií povinné poskytovať presné informácie. Je potrebné, aby túto povinnosť brali vážne.“

EK včera oficiálne oznámila svoje námietky. Facebook môže reagovať do konca januára 2017. Ak sa však podozrenia potvrdia, na konci celého procesu môže byť pokuta až do výšky 1 % obratu spoločnosti v roku 2014. Na samotnú akvizíciu to už vplyv mať nebude.

Konali v dobrej viere

Hovorkyňa Facebooku v okamžitej reakcii na správu odpovedala, že spoločnosť konala v dobrej viere: „Neustále sme poskytovali presné informácie o našich technických možnostiach a plánoch, vrátane akvizície WhatApp-u a tohtoročných dobrovoľných brífingov o zmene pravidiel na ochranu osobných údajov.“

Facebook bude vraj naďalej spolupracovať s Komisiou, aby sa spor vyriešil.

Agentúra Reuters pri tejto príležitosti pripomína, že augustové zmeny v užívateľských pravidlách aplikácie musia vysvetliť aj európskym regulátorom.

Na základe tlaku tzv. pracovnej skupiny vytvorenej podľa článku 29 (Article 29 Working Party) už v novembri zastavili výmenu dát medzi oboma aplikáciami.