Facebook zakladá „start-up“ firmy. Intenzívne a úspešne

Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook získal v máji tohto roka od ruského koncernu Digital Sky Technologies investíciu vo výške 200 mil. dolárov výmenou za vlastnícky podiel 2 percent vo firme. Ako sa ukazuje, peniaze nechcel Facebook pre seba, ale namiesto toho ich investuje do niekoľkých desiatok tzv. start-up firiem. Takáto stratégia má potenciál spraviť z Facebooku jeden celý stavebný blok internetu.

Návrhy pre vytvorenie start-up firiem vybral na začiatku roka fbFund, čo je spoločná firma Facebook-u, Accel-u a Founders Fund, ktorý poskytuje úvodnú finančnú pomoc pre vývojárov potenciálne ziskových aplikácií pre sieť Facebook.

Stratégia Facebook-u bola nasledovná: vybraté start-up firmy pracovali počas celého leta v niekdajšom sídle Facebook-u v kalifornskom Palo Alto a 1. septembra museli predstaviť výsledky práce svojim donorom. Na ich základe sa rozhodne, ktoré z nich má z hľadiska udržateľnosti zmysel financovať ďalej.

Nové start-up firmy nevyvíjali len nové aplikácie pre Facebook, ale spravidla tvorili úplne nové portály a webové služby, ktoré boli nejakým spôsobom prepojené na užívateľskú sociálnu sieť Facebook-u.

Napríklad on-line zoznamka Thread.com umožňuje vyhľadávať podľa preferencií medzi priateľmi už existujúcich priateľov používateľa. V tomto smere je pridanou hodnotou skutočnosť, že "potenciálny nový objekt" a používateľ majú spoločného priateľa, čo je dôveryhodnejšie ako hľadať medzi skupinou úplne neznámych ľudí.

Ďalší start-up "Sociable" poskytuje služby pre podporu maloobchodného online predaja tým, že obchodné transakcie integruje priamo do Facebook-u. Firma oznámila, že už v tomto období produkuje zisk a že medzi jej zákazníkov patrí napríklad i LiveNation.com – jeden z najväčších predajcov lístkov na koncertné vystúpenia na svete.

Dave McClure, člen Founders Fund a organizátor utorkového hodnotiaceho procesu, vyhlásil, že päť start-up firiem založených s účasťou fbFund dokázalo splatiť vstupné náklady, resp. už produkuje zisk. Ďalšie tri firmy majú šancu začať tvoriť zisk do konca roka. McClure to vzhľadom na svetovú hospodársku recesiu označil za "nie malý úspech".

Facebook sa netají snahou, že nechce byť vnímaný len ako najlepšia sociálna sieť, ale predovšetkým ako svetová sociálna fabrika. Vytvorenie prvých úspešných start-up firiem je predpokladom, no firma bude pre to potrebovať oveľa viac úspešných príkladov, než sú tie doterajšie.

EurActiv/Reuters