Fiat a Starbucks asi doplatia v EÚ milióny na daniach

Zdroj: European Parliament

Toto rozhodnutie znamená, že finančný domicil firmy Fiat Chrysler v Luxemburgu a európska pobočka Starbucks so sídlom v Holandsku budú musieť na daniach doplatiť milióny eur.

Komisárka Margrethe Vestagerová zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže uviedla: „Záväzné daňové stanoviská, ktorými sa umelo znižuje daňová záťaž, nie sú v súlade s pravidlami štátnej pomoci EÚ. Sú neoprávnené. Dúfam, že dnešné rozhodnutia budú v tomto smere jasným signálom pre vlády členských štátov aj podniky. Všetky podniky, či už veľké alebo malé, nadnárodné alebo nie, by mali podieľať na platení daní svojím spravodlivým podielom.“

Komisia nariadila Luxembursku a Holandsku, aby od spoločnosti FIAT, resp. spoločnosti Starbucks vymohli nezaplatené dane, aby odstránili nespravodlivú konkurenčnú výhodu. Sumy, ktoré treba vymôcť, predstavujú v prípade každej spoločnosti najmenej 20 miliónov eur. 

Európska komisia skúma daňové praktiky mnohých veľkých nadnárodných spoločností, vrátane amerických gigantov Apple a Amazon.

Dnešné rozhodnutie môže naznačiť, ako sa budú vyvíjať aj ich prípady. Nepriamo to môže mať vplyv na rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi EÚ a USA.

Len pred niekoľkými týždňami navyše Súdny dvor EÚ vyhlásil dohodu (Safe Harbour), na základe ktorej mohli mnohé popredné americké spoločnosti na dennej báze prenášať osobné údaje Európanov do USA, za neplatnú.

Eurokomisárka Vestager bojuje aj na inom fronte. Komisia totiž obviňuje spoločnosť Google, že na zneužíva svoje dominantné postavenia na neférové promovanie svojich služieb.

Vyšetrovanie daňových praktík zo strany Európskej komisie sa začalo minulý rok ako reakcia na tzv. škandál Luxleaks. Medzinárodná sieť investigatívnych novinárov vtedy zverejnila dokumenty, ktoré dokladali, že niektoré z najväčších nadnárodných korporácií mali v rámci dohôd s luxemburskou finančnou správou nastavenú daňovú povinnosť extrémne nízko, v niektorých prípadoch na úrovni 1 %.

Toto odhalenie takmer stálo post novozvoleného predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý po dobu 19 rokov zastával úrad luxemburského premiéra.

Luxembursko sa bráni tým, že tieto tzv. daňové rozhodnutia sú v súlade so zákonom. Spoločnosti, ktorých sa to týka zase deklarujú, že rešpektujú daňové zákony vo všetkých krajinách, kde pôsobia.

Európska komisia nemá právomoc vyšetrovať vyhýbanie sa plateniu daní ako také. Na problém sa preto pozerá z hľadiska európskeho práva hospodárskej súťaže. Tvrdí, že takéto špeciálne dohodnuté výhodné daňové režimy mohli zvýhodniť dotknuté firmy voči ich konkurentom.