Fillon: Náš plán nie je protekcionistický

Po včerajšom (12. februára) stretnutí s predsedom Komisie Josém Manuelom Barrosom francúzsky premiér François Fillon vyhlásil, že plán jeho krajiny nie je protekcionistický. „Súľudia, ktorí používajú slová, ktoré nekorenšpodnujú s realitou. Neprebieha skutočná diskusia ohľadom protekcionizmu francúzskeho plánu pre automobilky,“ povedal po tlačovej konferencii v Bruseli.

V pondelok francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oficiálne zverejnil avizovaný plán požičať spoločnostiam Renault a PSA Peugeot-Citroen 6 miliárd eur na päť rokov. Automobilky sa na oplátku musia zaviazať, že počas trvania pôžičky nezavrú žiadnu z výrobných hál vo Francúzsku.

Tento krok nahneval Čechov, ktorí vyhlásili, že plán riskuje diskriminovanie ostatných krajín. Francúzsky výrobcovia majú svoje montážne linky v Českej republike, Španielsku, Slovinsku, na Slovenku, ale aj iných členských krajinách. Fillon však odmieta akékoľvek výhrady. „Súčasťou dohody nie sú také podmienky, ktoré by boli akokoľvek podobné protekcionistickej klauzule.“

Predseda Komisie Barroso povedal, že francúzske záujmy podporuje. „Úplne chápeme prianie francúzskej vlády posilniť podporu automobilovému priemyslu a ich snahu zachrániť pracovné miesta,“ vyhlásil. Doplnil, že Komisia plán podrobne preskúma, či nedošlo k porušeniu pravidiel o štátnej pomoci a či nebude mať negatívne vedľajšie účinky.

Hovorca Komisie Johannes Leitenberger povedal, že je príliš skoro na to, aby Komisia vyriekla svoje finálne stanovisko k francúzskemu plánu. „Myšlienka regionálnej pomoci by nemala zmysel bez teritoriálnych podmienok,“ povedal novinárom po brífingu.

Komisia o prijatí či zákaze francúzskeho plánu rozhodne do marca. České predsedníctvo zvolalo výnimočný summit EÚ na začiatok marca, aby sa pokúsili skoordinovať národné odpovede na ekonomickú krízu. V máji ho doplní ďalší summit v Prahe, ktorý sa zameria na nezamestnanosť.   

Neelie Kroesová, komisárka pre vnútornú súťaž, o francúzskom pláne povedala, že je to príklad rastúcej protekcionistickej rétoriky v Európe. „Najjasnejším príkladom protekcionistickej rétoriky je schéme pre francúzske automobilky,“ povedal Kroesová poslancom Parlamentu v stredu (11. februára). „Musíme byť veľmi prísny v individuálnych prípadoch ohrozenia pravidiel pre vnútorný trh,“ cituje komisárku Reuters.