Finančná kríza bude stáť Deutsche Bank 2,2 mld. eúr

Krátka správa:

Šéf správnej rady Deutsche Bank, Josef Ackermann oznámil, že straty spojené s hypotekárnou krízou na americkom trhu budú banku stáť 2,2 mld. eúr. Realita tak podstatne predbehla nedávne očakávania analytikov, ktorí predpovedali banke straty len vo výške 500 miliónov, maximálne miliardu eúr.

Ackermann vysvetlil situáciu na londýnskej konferencii investorov. Banke spôsobuje problémy objem prisľúbených úverov, niekoľko riskantných operácií, straty zo štruktúrovaných kreditných produktov ako aj cenné papiere viazané na hypotékový trh.

Globálny investičný fond Deutsche Bank Real Estate Global Opportunities ohlásil v roku 2004 investíciu aj na Slovensku. Išlo o obchodno-zábavné centrum za 30 miliónov eúr v Nitre. Fond sa zameriava na globálne investície v oblasti nehnuteľností v Amerike, Ázii a Európe.

Napriek problémom však banka očakáva, že jej zisk v treťom kvartáli prekročí 1,4 miliardy eúr.

Deutsche Bank sa tak svojimi problémami pridala k dvom ďalším nemeckým bankám  Sachsen LB a IKB, ktoré sú rovnako postihnuté. Otrasy na finančných trhoch vyvolané americkou hypotekárnou krízou už poškodili aj americkú banku Citigroup a švajčiarsku UBS. Vážne problémy rieši britská banka Northern Rock, ktorá patrí medzi najväčších hypotekárnych hráčov vo Veľkej Británii. Najväčšia francúzska banka BNP Paribas zasa zmrazila vyplácanie podielov zo svojich troch investičných fondov z dôvodu nízkej likvidity.