Firmy smernici o oneskorených platbách neveria

Po tom, čo britská vláda minulý týždeň začala vyzývať veľké firmy, aby sa zaviazali k splácaniu načas a malé podniky vo východoeurópskych členských štátoch hlásili kritický nedostatok likvidity, podnikateľské skupiny na Malte tvrdia, že sa boja vystupovať voči svojim klientom z verejného sektora zo strachu o budúcu spoluprácu.

Úrad pre podnikanie (Malta business bureau) tvrdí, že spoločnosti vo viacerých sektoroch majú už chronické problémy s likviditou. Upozorňuje na to, že sú nútené vymieňať či predávať časť majetku, aby boli schopné splácať svojich subdodávateľov.

Reginald Fava, člen miestnej obchodnej komory je skeptický voči schopnosti smernice o oneskorených platbách donútiť vlády, aby zmenili svoj prístup k platbám súkromnému sektoru. Podľa neho je legislatíva krokom späť a že cieľom podnikateľov nie je účtovať pokuty za oneskorenie, ale skôr o to, aby peniaze dostali čo najrýchlejšie.

Anglu Xuereb, z Asociácie dodávateľov budov, bol rovnako skeptický, a tvrdí, že priamy vplyv smernice na konštrukčný sektor je veľmi otázny. „Podniky môžu voči vládnym autoritám uplatniť právo na kompenzáciu. Každý si to však dobre zváži zo strachu, že nabudúce nebudú mať šancu vo verejných tendroch.“