Firmy v EÚ: Kríza príde do 6 mesiacov

Následky americkej hypotekárnej krízy sa rýchlo preliali do finančného sektora a postupne presakujú aj do podnikateľského prostredia. Peter Löscher, šéf nemeckej priemyselnej skupiny Siemens pre Financial Times vyhlásil, že európska ekonomika pocíti negatívny vplyv globálnych problémov skôr, ako sa pôvodne predpokladalo: “Momentálne necítim žiadny vplyv. Ale nepochybujem, že príde, pravdepodobne do 12 mesiacov.” Löscher očakáva šíroké následky: “Ovplyvní to reálnu ekonomiku – úverový trh, výmenné kurzy, nerastné suroviny i požiadavky na zvyšovanie platov.”

Podobne sa pre FT vyjadril aj Wolfgang Reitzle, šéf spoločnosti Linde: “Stane sa to možno s ročným oneskorením… prežívame najťažšie podnikateľské podmienky za celé desaťročia.”

Hrozba recesie zatiaľ reálne padla len na USA a rast európskej ekonomiky sa spomalil len mierne. Preto niektorí biznismeni ako Dieter Zetsche zo spoločnosti Daimler´s alebo šéf Fiatu Sergio Marchionne veria, že situáciu zachránia stále rastúce trhy v Číne, Rusku a na Blízkom Východe.

Proti obavám však vystupuje marcový Indikátor ekonomického sentimentu v EÚ. Medzimesačne vzrástol o 1,7 bodu na úroveň 102 bodov. Spôsobila to najmä väčšia dôvera v sektor služieb, kde manažéri zlepšili hodnotenie podnikateľského prostredia a jeho vyhliadok o sedem bodov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

Mnohí analytici však naďalej prognózujú veľmi nízky alebo negatívny rast ekonomiky: “Tento štvrťrok bude skutočný hrozný. Ale to najhoršie ešte len príde v poslednom štvrťroku,” tvrdí Gareth Williams z ING Financial Markets.

Teun Draaisma z Morgan Stanley očakáva pokles celoročných príjmov o 16 percent: “Nie je možné presne určiť, kedy to príde. Ale je jasné, že Európu čaká recesia príjmov.”

Philips aktuálne oznámil, že jeho príjmy za prvé tri mesiace nového roka budú nižšie o 28%.

Slovenskí podnikatelia sú zatiaľ optimistickí a výrazne negatívny vývoj neočakávajú. Ekonomika rastie rekordným tempom a zlepšujú sa aj vyhliadky do budúcnosti – Indikátor ekonomického sentimentu sa v marci medzimesačne zvýšil o 0,3 p.b. na 100 bodov. Uvádza to Štatistický úrad SR. Je to následok zvyšujúcej sa podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery v ekonomiku. Medziročne je však indikátor nižší o 7,1 p.b. a zhoršenie je evidentné aj oproti dlhodobému priemeru – indikátor je nižší o jeden percentuálny bod.