Fisher Boel odmieta diskutovať o mliečnych kvótach

Oddialenie ročného zvýšenia mliečnych kvót a viac masla vykupovaného za intervenčné ceny presadzovali na Rade ministri z Rakúska, Nemecka, Maďarska, Slovinska a Slovenska. Komisárka Fisher Boel však kategoricky odmietla otvárať dohody uzatvorené v rámci minuloročnej tzv. zdravotnej prehliadky Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Podľa nej Komisia už využila všetky nástroje, ktoré mala na stabilizáciu trhu s mliekom v EÚ, vrátane znovu zavedenej podpory vývozu mliečnych výrobkov v roku 2007.

Podľa Fisher Boel len farmári môžu dosiahnuť „udržateľný trh“, kde sú ceny nad úrovňou nákladov. Krajiny, ktoré apelujú na Komisiu, tvrdia, že v EÚ sa vyrába a exportuje menej mlieka, syra i masla než v minulom roku.

Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík s iniciatívou otvorenia prístupovej zmluvy pravdepodobne neuspeje. Vyžadovalo by si to totiž jednomyseľnosť medzi členskými štátmi.

„Otvorili sme náš trh, dali sme im nášho zákazníka, dali sme tržby našich zákazníkov obchodným reťazcom, to znamená, že na jednej strane sme sa otvorili, dovolili sme, aby štedro dotované poľnohospodárske a potravinárske produkty došli na náš trh a na druhej strane sme súhlasili v roku 2003 pri podpise prístupovej zmluvy, že budeme 10 rokov diskriminovaní,“ cituje ministra TASR. Podľa ministra pri rozširovaní EÚ nikto nepredpokladal, že bude kríza a poľnohospodárstvo bude čeliť takým veľkým problémom.

Poľnohospodárom je určená aj časť balíčka, ktorú vyčlenila EK na energetické projekty a rozvoj vidieka. Premiér Róbert Fico avizoval, že minister Becík bude pomoc pravdepodobne chcieť nasmerovať práve do mliekarenského sektoru. Na rozvoj vidieka by malo ísť 25 miliónov eur, do toto ale patrí aj zavádzanie širokopásmového internetu vo vidieckych oblastiach. Minister zatiaľ nevie koľko by sa mohlo použiť pre mliekarov. Slovensko sa bude ďalej zasadzovať za navýšenie minimálnej výkupnej ceny mlieka na 40 centov, ako aj za na výšenie počtu kráv.

Člen výboru AGRI Európskeho parlamnetu, europoslanec Peter Baco (ĽS-HZDS), ktorý sa nedávno zúčastnil na proteste mliekarov v Prahe pre EurActiv.sk uviedol, že treba použiť "neštandardný nástroj" – minimálnu nákupnú cenu na obmedzené obdobie, ako adekvátnu reakciu na "neštandardnú situáciu".