Flexibilinejšie víza môžu podporiť cestovný ruch

Foto: mmisso.deviantart.com

Tajani zdôraznil, že turistický ruch úspešne prekonal ekonomickú krízu a v niektorých krajinách EÚ tvoril podstatnú časť HDP.

Komisia nedávno zverejnila dokument, podľa ktorého dosiahol európsky cestovný ruch v roku 2011 rekordné čísla a dokonca prevýšil predkrízové úrovne.  

Podľa tejto správy nocovali turisti najčastejšie v španielskych a talianskych hoteloch. Najväčší nárast v sektore cestovného ruchu však zaznamenali v Litve (nárast o 20,6 %), Bulharsku (15 %) a Rumunsku (13,4 %)

Tajani  poukazuje na to, že turistickému sektoru sa darilo "prekvapivo dobre“. Dôvodom je podľa neho „dedičstvo neuveriteľných pokladov“, ktoré nachádzajú turisti v Európe.

"Stále sme svetovou jednotkou medzi turistickými destináciami a malo by to tak ostať," dodal.

V krajinách BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) existuje silná stredná vrstva, ktorá na cestách míňa ešte viac, ako priemerní európski turisti, tvrdí Tajani. A práve na nich by sa mala zamerať Únia.

Komisár uvádza ako príklad svoju vlastnú krajinu – Taliansko, ktoré zrealizovalo úspešný pilotný projekt zjednodušenia vízovej povinnosti pre čínskych turistov.

"Talianske ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo využiť služby Inštitútu pre zahraničný obchod a otvoriť niekoľko mobilných kancelárií v južnej Číne, ktoré teraz vydávajú víza,“ vysvetľuje Tajani. Doteraz vydávali víza len ambasády v Pekingu a na konzuláte v Šanghaji. Počet čínskych turistov v lete 2011 narástol o 100 %.

Komisár tvrdí, že umiestniť podobné siete aj v iných krajinách "by nestálo veľa a bola by to dobrá investícia".

Ďalším krokom by mohla byť "zmena pravidiel pre vydávanie víz" a ako príklad uviedol USA, kde v januári znížili vízové požiadavky pre čínskych a brazílskych návštevníkov v snahe zlepšiť turizmus a vytvoriť nové pracovné miesta.

Americké obchodné skupiny a združenia pre cestovný ruch už dlho podporujú uvoľnenie vízových obmedzení, ktoré boli sprísnené po útokoch 11. septembra 2001.

"Prečo neurobiť to isté? Mohli by sme skúsiť pilotné projekty," povedal Tajani.

Zvýšený počet turistov z Ruska a Ukrajiny by výrazne pomohol aj Slovensku.

Tajani by tiež uvítal nové vízové požiadavky v prípade športových udalostí. Ukrajina bude od júna spolu s Poľskom hostiť Európsky futbalový šampionát Euro 2012 a v Rusku sa budú v roku 2014 konať Zimné olympijské hry.

Celé interview je tu (EN)