Fond pre regionálny rozvoj má zachrániť talianský oceliarsky priemysel

ilustračné foto, zdroj Wikimedia commons

„Sme pripravení urobiť, čokoľvek môžeme. Sme zaviazaní udržať oceliarsky priemysel v Európe,“ povedal eurokomisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani.

Oceliareň v meste Taranto na juhu Talianska má byť zatvorená z dôvodu, že do ovzdušia vypúšťa rakovinotvorné chemikálie.

Náklady na zatvorenie oceliarne sa odhadujú na 8 mld. eur ročne ako dôsledok vyššej nezamestnanosti, nižších daňových príjmov a zvýšeného dovozu.

Oceliareň dnes zamestnáva 12 000 ľudí. Ďalších 8 000 pracovných miest vytvárajú subdodávatelia. Ide o jedného z najväčších zamestnávateľov v kríze zmietanom regióne.

Súd prikázal v júli oceliareň čiastočne zatvoriť. Podľa súdu, ktorý sa opieral o enviromentálne a zdravotné záznamy, spôsobila oceliareň smrteľné dýchacie problémy stovkám ľudí v Taranto a jeho okolí.

Vláda vymenovala špeciálnu komisiu, ktorá má do konca septembra predstaviť plán na odstránenie externalít, ktoré produkuje oceliareň. V opačnom prípade bude oceliareň úplne zavretá.

Tajani navrhol, aby regionálna vláda požiadala o uvoľnenie zdrojovz EÚ, ktoré už boli alokované z Fondu pre regionálny rozvoj a ktoré ešte región nevyčerpal. 

„Toto by bol najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako nájsť finančné zdroje pre oceliareň ILVA,“ povedal Tajani.

„Peniaze z Fondu pre regionálny rozvoj by mohli byť použité na zmiernenie enviromentálnych dopadov, spôsobených výrobou,“ dodal eurokomisár.

Tajani zároveň vyzval Európsku investičnú banku, aby zasiahla a vytvorila garančný fond na podporu súkromných investícií.