Francúzske banky nechcú podnikom požičať ani €10,000

Pozadie:

Malé podniky v Európe od začiatku krízy trápi hlavne zablokovaný úverový tok a oneskorené splácanie faktúr. Európska komisia v apríli prezentovala upravenú Smernicu o oneskorených platbách a Európska investičná banka pre malé firmy vyčlenila €30 miliárd. Problémy však pretrvávajú, nezamestnanosť rastie a podniky zatvárajú prevádzky.

Otázky:

Najohrozenejší je francúzsky maloobchod a prepravné spoločnosti, tvrdí Jean-Eudes du Mesnil, generálny tajomník únie malých podnikov CGPME. „Vláda pomohla bankovému systému a zabezpečila úvery pre podniky. Banky však tvrdia, že zo strany firiem nie je dopyt, no keď sa pozriete na štatistiky (o dopyte), tak zistíte, že niečo nefunguje,“ konštatoval du Mesnil.

Prezident Nicolas Sarkozy na zlepšenie likvidity v bankovom sektore počas finančnej krízy vytvoril dva nástroje s potenciálnym rozpočtom €360 miliárd. Rovnako stanovil funkciu- úverového mediátora – ktorú zastáva Rene Ricol. Jeho úlohou je uistiť sa, že banky podnikom požičiavajú. Podľa záznamov jeho úradu od začiatku mandátu v novembri 2008 riešil takmer 13,5 tisíc žiadostí o pomoc. Úspešnosť bola na úrovni 66 %. Únia CGPME vyzýva, aby mu udelili právomoc požiadať banky, aby firmám písomne vysvetlili, prečo odmietli ich žiadosti o úver.

Európska centrálna banka tiež koncom minulého mesiaca naliala do finančného systému €442-miliardovú injekciu. Podľa analytikov však ďalšia likvidita nevyrieši blokovaný úverový tok zo strany bánk. Tie znervózňujú toxické aktíva v ich obchodných knihách. Banky sa bránia, že sa od nich nemôže očakávať, že v čase recesie dokážu znížiť riziko a súčasne zvýšiť požičiavanie firmám.

Podľa francúzskeho štatistického úradu INSEE bankroty podnikov v januári narástli o 1,1 %. „Ide väčšinou o veľmi malé firmy. Keď nemajú päť alebo šesť tisíc eur, musia končiť s prevádzkou,“ tvrdí du Mesnil. „Peniaze potrebujú, pretože ak jeden alebo dvaja klienti nezaplatia alebo poprosia o odloženie, čo sa stáva čoraz častejšie, a banky ich neprijmú, nemajú inú možnosť ako zavrieť.“

Podľa jeho slov financie chýbajú aj firmám, ktoré čelia prudkému poklesu dopytu, a úvery potrebujú na to, aby prečkali, kým sa zdvihne. „Obávame sa jesene. Veľa firiem minie svoje rezervy a dopyt bude stále mizerný, takže sa to odrazí na nezamestnanosti,“ dodal.

(EurActiv / Reuters)