Francúzski farmári dotácie vrátiť nechcú

Francúzski pestovatelia ovocia a zeleniny budú musieť vrátiť približne 330 miliónov eur dotácií, ktoré čerpali v rokoch 1992 až 2002. Európska komisia koncom januára rozhodla, že štátna pomoc bola poskytnutá bez súladu s pravidlami vnútorného trhu. Francúzsko je najväčším príjemcom európskej poľnohospodárskej podpory. Vlani získali 9 miliárd eur.

Sektor mal vďaka týmto peniazom prežiť krízu pre nadprodukciu – znížiť ceny, rozšíriť skladové kapacity či zlikvidovať časť úrody a hlavne zvýšiť svoju schopnosť konkurovať tovaru zo Španielska či Belgicka a Holandska. Podľa zistení Komisie sa však prostriedky stali zdrojom investícií do traktorov a marketingových schém.

Exekutíva tvrdí, že takéto počínanie deformovalo hospodársku súťaž na trhu Spoločenstva a bolo na úkor ostatných členských štátov.  Nariadila, aby Francúzsko poskytnutú pomoc vyžiadalo späť.

Minister poľnohospodárstva v interview pre Le Parisien v pondelok vyhlásil, „že musia začať s vymáhaním dotácií od farmárov“. Konkrétnu sumu odmietol špecifikoval, zdôraznil, že ku každému prípadu budú pristupovať osobitne, aby sa uistili, že viac neublížia sektoru, ktorý sa už aj tak topí v problémoch. Pestovatelia v súčasnosti trpia najmä pre prudký pokles cien o 30 až 40 %.

Líder únie Fedcom (Únia pestovateľov ovocia a zeleniny) Francois Lafitte pre Financial Times vyhlásil, že „nikto nebude nič platiť späť“. Podľa ministra sa však „musia správať ako Európania“. Neskrýval však obavy z nepokojov, keď začnú peniaze vymáhať.

Minulý týždeň sa farmári pokúsili o zablokovanie nákladiakov, ktoré cez hranice privážali ovocie zo Španielska. V krajine je oveľa lacnejšia pracovná sila ako vo Francúzsku, čo im dáva výhodu pri cenotvorbe.