Francúzsko: Summit EÚ by mal riešiť aj integráciu Rómov

zdroj wikimedia

Na prvom stretnutí francúzskej vlády po letnej prestávke dominovala práve rómska otázka a problematika ich začlenenia do spoločnosti. Po medializovaných správach  o zvyšujúcom sa počte rómskych táborísk v krajine sa o tému začala zaujímať aj francúzska verejnosť.

Väčšina tamojších Rómov pochádza z Rumunska a Bulharska. Francúzsko zatiaľ neotvorilo týmto krajinám svoj pracovný trh, čo spôsobuje, že sú títo Rómovia takmer nezamestnateľní. Francúzska vláda teraz zvažuje, že prechodné opatrenia na voľný pohyb pracovnej sily z týchto krajín zruší, čo by malo pomôcť integrácii.

Zatiaľ francúzska vláda rozšíri zoznam profesií, ktoré budú môcť občania týchto dvoch krajín vykonávať. Momentálne je ich 150, prevažne v stavebníctve, hotelierstve a gastronómii. Súčasne zruší aj daň, ktorú musel platiť každý zamestnávateľ ak zamestnal občana Rumunska alebo Bulharska.

Odhaduje sa, že až 90 % z 15tisíc východoeurópskych Rómov, ktorý dnes vo Francúzsku žijú, pochádza z Rumunska. Zvyšok prevažne z Bulharska.

Zmena kurzu

Kroky Hollandeovej vlády naznačujú, že sa mení spôsob, akým bude Francúzsko túto otázku riešiť. Politikou bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho bolo najmä rušenie rómskych táborísk a ich deportácia z krajiny.

Nová vláda musí riešiť aj podružné problémy súvisiace s drobnou kriminalitou a zneužívaním.

Snahou vlády je integrovať týchto ľudí do spoločnosti prostredníctvom práce a vzdelávania.

Ak by Francúzsko nakoniec otvorilo svoj pracovný trh aj pre občanov týchto krajín, stalo by sa v poradí osemnástou krajinou EÚ, ktorá tak urobila. Isté obmedzenia uplatňuje aj Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Luxembursko, Malta, Holandsko a Veľká Británia. Na základe prístupových zmlúv ich však budú musieť zrušiť najneskôr do 31. decembra 2013.

Európska odpoveď

Francúzska vláda chce z tejto otázky urobiť celoeurópsku záležitosť. Predovšetkým chce hovoriť o možnostiach začlenenia príslušníkov rómskeho etnika do ich pôvodnej spoločnosti v Rumunsku a Bulharsku.

Krajina chce vyzvať Cyprus, ktorý je dnes predsedajúcou krajinou EÚ, aby zaradila otázku integrácie Rómov do programu najbližšieho summitu EÚ.

Európska komisia (EK) už dlhšie od Francúzska požaduje, aby pozmenilo národnú stratégiu integrácie Rómov do spoločnosti. Paríž sa zaviazal, že tak urobí čo najskôr. Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov Komisie by bola EK najradšej, keby všetky krajiny zrušili pracovné obmedzenia, ktoré „nedávajú žiaden ekonomický zmysel“.

Pozície

Podľa francúzskej strany zelených Europe-Ecologie-Les Verts – EELV sa Hollandeova vláda uberá „správnym smerom“.

„Sme spokojní s jasným vymedzením pravidiel pre prefektov ako nájsť riešenie ešte pred tým, než dôjde k vyhosteniu. Stále však vyzývame na zrušenie všetkých pracovných obmedzení, tak ako to urobilo Írsko,“ povedal hovorca EELV Jean-Philippe Magnen.

Stredopravá strana bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho Zväz za ľudové hnutie (UMP) s rozhodnutím vlády nesúhlasí. Konanie vlády považuje za otvorenie hraníc pre obyvateľov iných krajín v situácii, kedy je samotnej práce vo Francúzsku málo.

Predstaviteľ UMP a zástupca starostu mesta Nice Christian Estrozy opísal rozhodnutie vlády takto: „Vo Francúzsku je práca, je tu lacné ubytovanie, príďte a usaďte sa vo Francúzsku … Zase raz hovoria socialisti cudzincom, že Francúzsko je Eldorádo, avšak cenu za to zaplatia Francúzi“.