Francúzsko zachraňuje rozpočet na poľnohospodárstvo

Francúzsky minister poľnohospodárstva Bruno Le Maire pozval na štvrtok do Paríža kolegov z 21 členských krajín, ktoré sú ochotné podporiť silne financovanú Spoločnú poľnohospodársku politiku. Na zozname sa neobjavila Británia, Švédsko, Dánsko, Holandsko a Malta, všetko advokáti radikálneho zoštíhlenia poľnohospodárskeho rozpočtu.

„Je prirodzené, že krajiny, ktoré zdieľajú rovnaké ambície ohľadom SPP (Spoločnej poľnohospodárskej politiky), sa môžu zísť, aby premýšľali o jej budúcnosti“, povedal Le Maire pre Financial Times. Londýn sa podľa neho bude môcť vyjadriť k výsledku stretnutia.

Budúci rok by sa mali začať rokovania o európskom rozpočtovom rámci na obdobie 2014-2020. Minulý mesiac Komisia vyzvala vo vydanom dokumente k výraznému zníženiu podpory poľnohospodárstvu, aby sa tak otvorili možnosti financovať iné oblasti. Británia chce ísť ešte ďalej – do roku 2020 chce zastaviť všetky priame platby farmárom.

Anglo-francúzske vzťahy sú v poslednom čase napäté. Francúzska vláda tlačí na Britániu, aby zaviedla prísnejšie regulácie finančného sektora. Krátko po menovaní novej Komisie zas prezident Sarkozy hovoril o "víťazstve Francúzska" a "prehre Británie".