Gdanským lodeniciam hrozí zánik

Pozadie

Lodenica majú dni svojej najvačšej slávy nepochybne za sebou a doby kedy zamestnávali 17 000 ľudí sú nenávratne preč. Dnes musia čeliť konkurencii z juhovýchodnej Ázie a západnej Európy, pričom ich prežitie závisí od štátnych dotácií. Práve tie sú tŕňom v oku Európskej komisie. Reálne hrozí, že lodenice budú musieť vrátiť časť z 51 miliónov eur, ktoré dostalli od vstupu Poľska do Únie, čo by samozrejme znamenalo okamžitý bankrot lodeníc a stratu 3 000 pracovných miest. Poľsko pritom zápasí s najväčšou mierou nezamestnanosti v EÚ.

Otázky

Ešte 20. júla Európska komisia dala poľskej vláde ultimátum: buď predloží adekvátny plán reštrukturalizácie do 21. augusta 2007, vrátane redukcie kapacity a pracovných miest, alebo bude musieť lodenica vrátiť štátne dotácie. Komisia má podozrenie, že Poľsko porušilo právo hospodárskej sútaže EÚ. Poľsko už reštrukturalizovalo lodenice v Gdyni a Štetíne a s tými Európska komisia problém nemá.

Za záchranu lodeníc sa postavil Lech Walesa niekdajší vodca Solidarity, neskorší poľský prezident a nositeľ Nobelovej ceny. Pre staršie generácie Poliakov majú lodenice veľkú symbolickú hodnotu, súčasťou lodeníc je aj múzeum Solidarity. Vyvstávajú obavy, že zavretie gdanských lodeníc by mohlo u Poliakov vyvolať negatívne reakcie voči Únii, najmä s ohľadom na nadchádzajúcu prevolebnú kampaň, kedže Poľsko čakajú na jeseň predčasné voľby.

Pozície

Bratia Kaczynski, premiér a prezident krajiny, sú tiež bývalí členovia Solidarity. Premiér uznal, že Európska komisia koná v rámci platného komunitárneho práva, je však odhodlaný brániť lodenice „za každú cenu“.

Generálny tajomník Asociácie európskych lodeníc Reinhard Lücken povedal: „Neexistuje žiadna iná spoločnosť, ktorá by mohla hodnoverne tvrdiť, že bola rodiskom hnutia, ktoré zmenilo svet. Viem si predstaviť, že sú ľudia v Gdansku, ktorí hovoria: My sme zmenili svet, a kto je Európska komisia? Myslím si ale, že je to nerealistický prístup. Mali by žiť v budúcnosti, nie v minulosti.“ Dodal, že v Poľsku sú aj iné lodenice, ktoré pracovali užšie s Európskou komisiou ako Gdansk: „Pochopili, že od takýchto problémov nemožno utiecť. Komisia nechce ničiť, ale ak nedostane uspokojivú odpoveď v súlade s pravidlami, nemá veľmi na výber.“

Výkonný riaditeľ gdanských lodeníc Andrzej Buczkowski uviedol, že nové čísla vykazujú nezdanený zisk 8 miliónov zlotých za prvých šesť mesiacov roka: „Neviem prečo si Európska komisia myslí, že se na pokraji bankrotu.“

Hovorkyňa eurokomisárky pre hospodársku súťaž Neelie Kroes povedala: Komisia nechce videť, gdanské lodenice zatvorené, ale požaduje primeranú a rozsiahlu reštrukturalizáciu, ktorá zaručí jeho efektívnosť”.