Globalizačný fond zachraňuje zamestnancov

Krátka správa:

Globalizačný fond EÚ vyplatí 14,8 milióna eúr nemeckým a fínskym pracovníkom v oblasti výroby mobilných telefónov. Firmy, ktoré ich donedávna zamestnávali, sa rozhodli ukončiť výrobu v Európe a presunúť sa do Ázie.

Najväčší podiel dostane Nemecko – až 12,8 milióna eúr. Taiwanská spoločnosť BenQ prestala financovať svoje dve nemecké pobočky. O prácu tak prišlo 3300 nemeckých zamestnancov.

Fínsky výrobca mobilných telefónov Perlos sa rozhodol podobne ako jeho nemecký konkurent – zavrel dve továrne vo Fínsku a prepustil 1000 pracovníkov. Globalizačný fond im pomôže sumou 2,03 milióna eúr.

Peniaze z fondu môžu slúžiť len na presne vymedzené účely:

  • rekvalifikácia
  • podpora pri samozamestnaní
  • pomoc pri hľadaní novej práce
  • príplatok na presťahovanie sa za prácou a iné

Globalizačný fond nepokrýva výdavky na “pasívnu sociálnu ochranu zamestnancov” ako podpora v nezamestnanosti alebo predčasný dôchodok. Slúži len ako doplnkový zdroj vládnych financií na riešenie vzniknutej situácie.

Národné štáty môžu požiadať o príspevok z fondu v prípade “nečakaného masového prepustenia zamestnancov” z dôvodu globalizačných tlakov. Môže ísť o delokalizáciu firmy do zahraničia, zmenu v štruktúre svetového obchodu, významný nárast konkurenčného  dovozu do EÚ alebo rapídny pokles trhového podielu v EÚ.

Globalizačný fond vznikol v januári 2007 a doteraz vyplatil príspevky štyrom spoločnostiam v EÚ. Komisia momentálne posudzuje ďalších päť žiadostí.