Google vraj konkurenciu neničí, ale posilňuje

Google Android, mobilné telefóny, iOS

(zdroj: Scott Akerman/Flickr)

Trvalo to vyše pol roka, no Google včera oficiálne odmietol námietky, ktoré na začiatku vyšetrovania operačného systému Android vzniesla Európska komisia.

Google mal prostredníctvom Androidu zneužívať svoje dominantné postavenie a pretláčať ďalšie svoje služby na úkor konkurenčných aplikácií.  Vo výsledku to znamená menší výber aplikácií pre zákazníka.

„Android konkurenciu nepotláča, ale ju rozširuje,“ uviedol viceprezident spoločnosti Kent Walker, „Android je najflexibilnejšou mobilnou platformou, ktorá balansuje potreby tisícov výrobcov a mobilných operátorov, miliónov tvorcov aplikácií a vyše miliardy užívateľov.“

V minulosti si musel každý výrobca mobilných telefónov na svoje zariadenia vytvoriť vlastný operačný systém alebo získať licenciu na už existujúci. V oboch prípadoch to znamenalo dodatočnú finančnú záťaž.

Aplikácie vznikali zvlášť na každý operačný systém. Na niektorých platformách tak nemusela byť vami vybraná aplikácia dostupná vôbec. Pre užívateľov to v konečnom dôsledku znamenalo menší výber, zdôvodnili zástupcovia nadnárodného gigantu argument o posilňovaní konkurencie.

Walker napísal na tému rozsiahly blog, kde vyvracia predstavu, že Android nemusí súperiť so systémom iOS od spoločnosti Apple. Na príklade omnoho menej úspešných systémov, akými sú Unix a Symbian, ukazuje, že dohody o kompatibilite s výrobcami sú potrebné na to, aby aplikácie fungovali bezchybne na všetkých modifikáciách systému.

Pripojil tiež vysvetlenie, ako sa smartfóny vďaka Androidu, bezplatnému operačnému systému, stali dostupné pre omnoho viac ľudí. Dnes tento operačný systém využíva viac ako 1300 rôznych značiek a cena telefónu klesá až niekam na 45 eur.

Google zareagoval na obvinenia originálnym spôsobom, prostredníctvom obrázkov vo formáte GIF. Jeden z nich porovnáva podiel aplikácií nainštalovaných v novom telefóne, ktoré pochádzajú priamo od výrobcu na základe operačného systému.

Pre najnovší iPhone 7 všetky predinštalované aplikácie vytvoril výrobca. V prípade Lumie 550 od Microsoftu je od priamo výrobcu 39 z 47 aplikácií. Nový Samsung Galaxy S7 so systémom Android má z 38 aplikácií tých od Googlu len 11.

Dominancia v praxi

O Android sa začala Európska komisia zaujímať v apríli 2015. Presne po roku prišla s konkrétnymi námietkami, ktoré mali ilustrovať zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

V zariadeniach s operačným systémom Android je inštalácia programu Play Store potrebná na získavanie nových aplikácií. Google mal na základe zmlúv s výrobcami žiadať, aby sa inštalácia spájala s prednastavenou vyhľadávacou službou Google Search. Prítomnosť tejto aplikácie znižuje potrebu hľadať konkurenčné riešenie, čím oslabuje konkurenciu.

Podobne je to aj v prípade mobilného prehliadača Google Chrome. Zmluvy s výrobcami požadovali prepojenie inštalácie Play Store a prehliadača. Chrome sa tak v Európskom hospodárskom priestore ocitol vo väčšine smart zariadení.

Problematické majú byť aj tzv. dohody proti fragmentácii. Android môžu výrobcovia vylepšovať prostredníctvom rôznych modifikácií. Ak si chce výrobca zachovať prístup k proprietárnym aplikáciám Googlu, tak na základe dohôd mohol na vlastné vylepšenia systému zabudnúť.

Komisia preto v apríli 2016 oficiálne začala s vyšetrovaním, ktoré sa môže skončiť pokutou až do výšky 10 % globálneho ročného príjmu spoločnosti.