Gréci vo voľbách hlasovali proti škrtom

Grécke voľby/Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Nedeľné voľby v Grécku vyhrala konzervatívna strana Nová demokracia na čele s Antonisom Samarasom. Druhá prekvapivo skončila Zjednotená radikálna ľavica (SYRIZA), ktorá sa v prieskumoch pohybovala okolo štvrtého miesta. Doterajšia najsilnejšia strana Panhelénske socialistické hnutie PASOK na čele s Evangelosom Venizelosom skončila na treťom mieste.

Nová demokracia a  PASOK v Grécku vládli desaťročia a v časoch dlhovej krízy ako jediné podporovali úsporné opatrenia, ktoré presadzovali medzinárodní veritelia z EÚ a MMF. Po spočítaní 95 % hlasov spolu získali menej ako 33 %, čo znamená 150 z 300 kresiel v parlamente.

Na to, aby strany mohli pokračovať vo svojom neľahkom partnerstve, budú potrebovať širšiu koalíciu. Antonis Samaras preto vyzval k vytvoreniu vlády národnej jednoty, ktorá by Grécko udržala v eurozóne. Podobný názor má aj Evangelos Venizelos. PASOK pritom vo voľbách utrpela tvrdú porážku, keď dosiahla len 13,3 %. V roku 2009 pritom mala 44 %.

Okrem SYRIZA sa do parlamentu dostali aj ďalšie malé strany – Nezávislí Gréci, Komunistická strana Grécka (KKE), ultrapravicová Nový úsvit a ľavicová DIMAR. Všetky odmietajú úsporný program. Kreslá ešte môžu dostať Zelení a nacionalistická LAOS ak dosiahnu 3 % hlasov.

Podľa gréckej ústavy prezident Karolos Papoulias musí víťaznú stranu poveriť zostavením vlády, na čo bude mať tri dni. Ak neuspeje, dostane šancu nasledovná najväčšia skupina a tak ďalej. Ak vláda nevznikne, o tri týždne by sa voľby museli zopakovať.

Podľa odborníkov nemá žiadna koalícia šancu na dlhé trvanie a krajina by sa rýchlo mohla dostať späť do podobnej politickej neistoty ako koncom minulého roka, ktorá vyústila do sformovania technokratickej vlády.

Hoci sa malé strany zhodujú v odpore voči záchranným programom a ich podmienkam, v ostatných bodoch sa príliš vzďaľujú na to, aby mohli vytvoriť alternatívnu koalíciu. Podľa odborníkov, ktorých oslovila agentúra Reuters sa teda nedá vylúčiť, že v júni budú ďalšie voľby.

Budúci mesiac však parlament musí schváliť 11-miliardový balík výdavkových škrtov na roky 2013 a 2014, aby tak zabezpečil ďalšiu tranžu pomoci. To je však ťažkou úlohou vzhľadom na úspech strán, ktoré sú proti záchranným programom. Odmietnutie plnenia podmienok môže viesť k neriadenému bankrotu, opusteniu eura a eurozóna môže upadnúť do najťažšej krízy od jej vzniku.

Medzinárodní veritelia pritom trvajú na tom, že ktokoľvek vyhrá voľby, bude sa musieť držať programu, inak pomoc do Atén nepríde.

(EurActiv/Reuters)