Gréci vyberajú vklady z bánk, prehodnocujú politické názory

Zdroj: TASR/AP

Grécki voliči znovu dávajú viac dôvery stranám, ktoré s medzinárodnými partnermi vyjednali záchranný program. Vyplýva to z posledného prieskumu verejnej mienky. Gréci dúfajú, že sa im takto podarí ochrániť úspory pred stratami spojenými s prípadným návratom k drachme.

Išlo pritom o prvý prieskum po posledných voľbách, z ktorých však nová vláda nevzišla a krajina sa ocitla v politickej kríze a reálnej hrozbe odchodu z eurozóny. Nové kolo volieb by malo prebehnúť 17. júna. Proeurópska Nová demokracia by získala 26,1 % hlasov, strana radikálnej ľavice SYRIZA, ktorá je proti záchrannému balíku, 23,7 %.

Konzervatívna Nová demokracia by tak spolu so socialistickou PASOK mali dostatok kresiel na vytvorenie vlády.

Bankrot

Európski lídri trvajú na tom, že bez dohodnutého záchranného balík krajinu čaká istý bankrot a vylúčenie z eurozóny. Dôsledky by však pocítil celý kontinent.

Gréci v obave z návratu k drachme začali z bánk vyberať svoje úspory v eurách. Guvernér gréckej centrálnej banky Jorgos Provopoulos v pondelok prezidentovi Karolosovi Papouliasovi oznámil, že z gréckych súkromných účtov odišlo 700 miliónov eur.

„Provopoulus mi povedal, že samozrejme ešte nejde o paniku, ale skôr o obrovský strach, ktorý však môže prerásť v paniku,“ vyhlásil prezident.

Nevypočítateľní grécki voliči

Voľby budú až o mesiac a experti upozorňujú na nevypočítateľnosť gréckych voličov. Z jedného prieskumu sa podľa nich nedajú robiť konkrétnejšie závery. Avšak podpora strany Syriza, ktorá naberala na popularite, slabne.

„Vyzerá to tak, že ľudia vo voľbách prejavili svoj hnev a teraz sa zľakli. Nepáči sa im, že nemajú vládu a obávajú sa možného odchodu z eurozóny,“ reagoval na výsledky prieskumu politický analytik John Loulis.

„Voliči majú stále veľmi ďaleko od nadšenia zo strany Nová demokracia. Veci sú veľmi krehké. Výsledky volieb budú záležať na tom, kto urobí najmenej chýb,“ dodal.

(EurActiv/Reuters)