Grécko si na peniaze ešte zrejme počká

Výkoná riaditeľka MMF Christine Lagardeová (vpravo) a grécky minister financií Jannis Stournaras. Zdroj: TASR/AP Photo/Yves Logghe)

Druhý záchranný program pre Grécko dohodli ešte vo februári. Avšak pre opakované parlamentné voľby, krajina neurobila priveľký pokrok pri plnení stanovených podmienok a v júni bola pomoc pozastavená. Veritelia teraz výmenou za uvoľnenie peňazí Atény žiadajú, aby ukázali, že sú odhodlané realizovať reformy, ku ktorým sa zaviazali.

Ďalšou otázkou je udržateľnosť gréckeho dlhu. Ten by budúci rok mal dosiahnuť 190 % HDP. Veritelia však za udržateľnú úroveň považujú 120 % HDP. Medzinárodný menový fond a eurozóna sa však rozchádzajú vo viacerých bodoch. Naznačili síce, že krajine dajú dva roky navyše na splnenie rozpočtových cieľov a získanie priestoru na podporu ekonomiky.

Eurozóna však chce posunúť aj cieľ dosiahnuť dlh pod 120 % miesto roku 2020 na 2022. S tým však nesúhlasí MMF a trvá na pôvodnom termíne. Otázne je tiež, ako sa ministri rozhodnú vykryť finančný výpadok spôsobený uvoľnením časového harmonogramu.

Fond tvrdí, že vlády budú musieť pristúpiť na reštrukturalizáciu dlhu, čo však Nemecko a Európska centrálna banka považujú za právne nemožné. Medzi možnosťami sú aj zníženie úrokových sadzieb na bilaterálne pôžičky, predĺženie splatnosti úverov, zníženie poplatkov, ktoré účtuje dočasný euroval či spätný odkup dlhopisov.

Posledné opatrenie navrhlo Nemecko. Grécko by mohlo odkúpiť polovicu z dlhopisov za 60 miliárd eur, ktoré ostávajú v súkromných rukách v pomere 25 centov za jedno euro. Právnu aj finančnú analýzu tejto možnosti by tiež mali ministri financií dostať na stôl.

Ak sa dnes nedohodnú, rokovania budú pokračovať. Podľa očakávaní by mali zatiaľ prijať len predbežný súhlas s uvoľnením pomoci. Na peniaze si Atény budú musieť ešte počkať.

Keď padne finálna dohoda, návrhy na zníženie gréckeho dlhu pôjdu ešte na schválenie v národných parlamentoch. Podľa očakávaní by sa tak malo stať okolo 30. novembra. Atény však medzitým musia prijať ešte nedokončené opatrenia. Podľa časového harmonogramu, ktorý získala agentúra Reuters, potom ministri finálne rozhodnutie o uvoľnení tranže príjmu až 3. decembra. Následne sa podpíše revidované memorandum o porozumení a 5. decembra by Atény mohli dostať peniaze.

Zadržaný objem pomoci je na úrovni 44 miliárd eur, čo sú dve plánované tranže. Viac ako polovica tejto sumy je určená na rekapitalizáciu bánk. Avšak vzhľadom na to, že údaje spojené s ozdravením bankového sektora stále nie sú hotové, krajina zrejme zatiaľ dostane 31 miliárd eur.

Podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters musí Grécko vyriešiť ešte dve záležitosti, ktoré žiadajú medzinárodný veritelia. Jednou z kľúčových podmienok Nemecka bolo vytvorenie špeciálneho podmieneného účtu, kam sa pôžičky budú ukladať, čím sa má zaistiť, že peniaze pôjdu v prvom rade na splatenie gréckeho dlhu. Grécko včera oznámilo, že v priebehu desiatich dní budú výnosy z privatizácie poukázané na takéto špeciálne konto v centrálnej banke.

Atény tiež rozhodli, že rozpočty verejného sektora budú kontrolované na štvrťročnej báze a v prípade neplnenia cieľov nastúpia automatické výdavkové škrty a zvyšovanie daní. Ak budú fiškálne ciele prekročené o viac ako 10 % dva kvartály za sebou, minister financií určí technokrata, ktorý preberie riadenie finančných záležitosti dotknutej entity. Súčasťou reformy je aj zníženie platov zamestnancov parlamentu, ktorí sa dostanú na tú istú úroveň ako verejní zamestnanci.

(EurActiv/Reuters)