Grékom sa nedarí vytvoriť vládu

Zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Po neúspechu konzervatívnej Novej Demokracie, ultraľavicovej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA) na čele s Alexisom Tsiprasom  sa vládu pokúsi dnes zostaviť Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Šance na úspech sú minimálne.

Podľa výsledkov nedeľných volieb sa okrem troch spomínaných dostali aj ďalšie malé strany – Nezávislí Gréci, Komunistická strana Grécka (KKE), ultrapravicová Nový úsvit a ľavicová DIMAR. Úsporné opatrenia, ktoré žiadajú medzinárodní veritelia však podporujú len Nová demokracia a PASOK.

Spolu však nemajú dostatok kresiel na vládnutie a potrebujú širšiu koalíciu. Doterajšie pokusy však zlyhali práve na otázke škrtov. Nová demokracia svoju snahu nájsť s ostatnými stranami spoločnú reč vzdala už po štyroch hodinách.

Ak sa dnes socialistom vládu zložiť nepodarí, na rad príde prezident Carolos Papoulias, ktorý sa pokúsi o vytvorenie vlády národnej jednoty. Ak aj tento pokus zlyhá, voľby v Grécku sa budú opakovať, s najväčšou pravdepodobnosťou v júni.

V eurozóne sa ozývajú hlasy, ktoré sa krajine vyhrážajú odchodom z eurozóny. Mnohé netrpezlivé vlády sú proti poskytovaniu ďalšej pomoci. Ostrá výmena názorov sprevádzala aj prijímanie rozhodnutia, či Aténam pomôcť pri krytí dlhopisov a ďalších záväzkov, ktoré sú splatné 15. mája. Vedenie dočasného eurovalu (EFSF) nakoniec včera rozhodlo o uvoľnení pomoci. V júni však krajina musí prijať balík úsporných opatrení, ak chce získať ďalšiu podporu.

„Budem pokračovať v snahe, pretože to je v národnom záujme,“ povedal novinárom Venizelos. „Predlžovanie tejto neistoty len škodí krajine a ekonomiky, a v neposlednom rade aj najslabším a nezamestnaným.“

Varovanie

Predstaviteľ Európskej centrálnej banky Ewald Nowotny upozornil, že Grécku niet pomoc, ak si nepomôže samo. Naznačil aj, že v hre je aj odchod krajiny z eurozóny.

Gréci síce vo voľbách podporili strany, ktoré sú proti škrtom, podľa prieskumov však euro chcú mať aj naďalej.

Partneri z eurozóny krajinu zrejme podržali poslednýkrát, keď včera schválili poskytnutie pomoci v objeme 4,2 miliardy eur. Pôvodne však do Atén malo ísť viac ako 5 miliárd eur, no vedenie EFSF miliardu zadržalo s tým, že ju možno uvoľní budúci mesiac.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že síce chce, aby Grécko ostalo v eurozóne, bude sa však musieť držať plnenia podmienok. Väčšinu Grékov politická kríza, ktorá v krajine vznikla po voľbách, veľmi nerozrušila. Niektorí však majú obavy.

„Ľudia hlasovali s hnevom, nie s rozumom,“ uviedla pre Reuters 51-ročná vdova Maria Savelona. „Tsipras žije vo svojom vlastnom svete. Boh nám pomáhaj, čo to má znamenať? Obávam sa, že nás vylúčia z eurozóny a on si myslí, že je náš záchranca?“

Povolebná situácia vyvolala vlnu neistoty aj na finančných trhoch Euro oslabilo na trojmesačné minimum a pokles zaznamenali aj svetové akciové trhy.

(Euractiv/Reuters)