Guinea čelí ďalším sankciám zo strany EÚ

Pozadie:

Presne pred rokom (23. decembra) zomrel guinejský prezident Lansana Conte. Vlády sa ujal kapitán Camara a prisľúbil, že v roku 2010 sa budú v krajine konať slobodné voľby. Už v septembri tohto roku však na verejnosť prenikli správy o násilnostiach v krajine spôsobené vládnou armádou. Mesiac na to uvalili Spojené štáty, Európska Únia a regionálne združenie Ecowas na juntu sankcie.

Na začiatku decembra došlo k pokusu o atentát na úradujúceho prezidenta krajiny Moussa Dadis Camaru. Ten sa v súčasnosti lieči v Maroku. Guinea je bývalá francúzska kolónia.

Opatrenia Európskej Únie reagujú na Správu OSN, ktorá tvrdí, že Camara nesie plnú zodpovednosť za zabíjanie ľudí protestujúcich proti jeho vláde. Počas protestného zhromaždenia na konci septembra tohto roku v hlavnom meste krajiny Conakry zahynulo takmer 160 ľudí. Ďalších niekoľko sto ľudí podľa správy OSN mučili alebo zneužili.

Po utorkovom stretnutí (22. decembra) zvýšila Európska Únia počet nežiadaných osôb na svojom území zo 42 na súčasných 70. Jedným z mien na zozname je aj súčasný prezident Camara. Na zozname výrobkov so zákazom dovážať do západoafrickej krajiny figurujú aj dopravné prostriedky či ochranné oblečenie.

„Po zvážení závažnosti situácie v Guinejskej republike sme súhlasili s uvalením dodatočných reštriktívnych opatrení voči členom tamojšej Národnej rady pre demokraciu a rozvoj (CNDD) a voči tým ľuďom, ktorí sú fyzicky a morálne zodpovední za násilné prenasledovanie a za politickú nepriechodnosť, v ktorej sa krajina v súčasnosti nachádza, “ cituje AFP stanovisko Európskej únie vydané počas posledného ministerského stretnutia EÚ pred Vianocami.

Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner pri prejave vo francúzskom  parlamente varoval, že návrat prezidenta a veliteľa junty Camaru z Maroka, kde sa lieči, by v krajine mohol vyvolať občiansku vojnu.

Európska únia zároveň s Guineou zrušila projekt zameraný na rybolov.