Hroziaca potravinová kríza najprv zasiahne Afriku a Afganistan

Z 50 štátov, ktoré majú vo svete najohrozenejšie dodávky potravín, 36 predstavujú africké národy. Vyplýva to z analýzy situácie v 163 krajinách vypracovanej spoločnosťou Maplecroft. Extrémne suchá, vysoká miera chudoby a tiež veľmi slabá infraštruktúra pre transport poľnohospodárskych produktov robia subsaharskú Afriku veľmi zraniteľnou.

Potravinová bezpečnosť je vo veľkej miere ohrozená aj v Afganistane, najmä pre pokračujúce násilnosti. Pakistan, kde masívne záplavy spôsobili humanitárnu krízu, sa v celkovom rebríčku zraniteľných krajín zaradil na 30. miesto. Podľa Maplecroft však povodne budú mať dlhodobý vplyv na situáciu v krajine, ktorá sa bude len zhoršovať.

„Zastavenie vývozu z Ruska plus o štvrtinu slabšia úroda v Kanade vplyvom júnových povodní vyvolávajú fluktuáciu na komoditných trhoch. To bude mať ďalší vplyv na potravinovú bezpečnosť v najzraniteľnejších krajinách,“ uviedla Fiona Placeová, analytička Maplecroft.

Na druhej strane má najlepšie zaistené dodávky potravín Fínsko, nasledované Švédskom, Dánskom a Nórskom. Riziku nie sú vystavené ani USA, Nemecko, Veľká Británia či Francúzsko.

Potravinová kríza v zárodku?

Hospodárska kríza a rastúce ceny spôsobili pokles dopytu, čím sa zmiernila hrozba okamžitej potravinovej krízy. Podľa analytikov ju však nemožno vylúčiť v prípade, že nastane udržateľná obnova ekonomiky.

Podľa predpokladov ekonóma Jeremyho Rifkina, keď v západných krajinách začne opäť stúpať dopyt, nebude sa dať vyhnúť rastu cien ropy. Počas potravinovej krízy v rokoch 2007 – 2008 prudko dražela ropa a s ňou aj potraviny.

Poľnohospodárska produkcia je totiž s ropou, keďže sa využíva aj na výrobu hnojív a pesticídov, úzko prepojená. Okrem toho vyššie ceny ropy znamenajú zvýšený dopyt po biopalivách, takže úroda nejde na výrobu potravín, ale zdrojov energie.

„Potravinová bezpečnosť je kritickou geopolitickou záležitosťou a dôležitým faktorom pre investorov,“ tvrdí profesorka Alyson Warhurstová, výkonná riaditeľka spoločnosti Maplecroft. „Svet sa teraz bude dívať na Čínu, ktorá má jedny z najväčších zásob na svete. Spotreba potravín tam však rastie.“