Implementácia SEPA sa predĺži

Zdroj:TASR, AP Photo/Yves Logghe

Banky a poskytovatelia platobných služieb mali do 1. februára čas na prechod na SEPA platby a inkasá. Ide o kľúčový krok Jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA). Spotrebitelia a podniky tak môžu v rámci 33 zúčastnených krajín posielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako doma.

Zmenil sa tiež formát čísla účtu na medzinárodný tvar vo forme IBAN. Zároveň pri nových inkasách dá občan mandát inkasovať priamo dodávateľovi a nie banke ako doteraz.

Európska komisia však po opakovaných upozorneniach na meškanie v prípravách na SEPA nakoniec začiatkom januára navrhla, aby platnosť neSEPA platieb pretrvala do augusta. Poukazovala na to, že ide o preventívne opatrenie proti možným problémom s platbami a dôsledkom pre jednotlivých spotrebiteľov a malé a stredné podniky.

Jej návrh začiatkom februára potvrdil aj Európsky parlament. Platnosť rozhodnutia museli ešte potvrdiť ministri financií.

Predĺženie platnosti neSEPA platieb schválili počas svojho včerajšieho rokovania v Bruseli. V záveroch priznávajú, že hoci v mnohých krajinách prechod prebehol takmer na 100 %, v niektorých členských štátoch miera migrácie ešte nedosiahla požadovanú úroveň. Týka sa to najmä SEPA inkás.

„Viac času bankám, poskytovateľom platobných služieb a užívateľom umožní výnimočne a dočasne pokračovať v používaní existujúcich noriem popri schémach na báze SEPA za predpokladu, že miera migrácie sa musí výrazne zvýšiť pred vypršaním predĺženej lehoty,“ zdôraznili ministri.

„Tým sa minimalizujú problémy, ktoré by mohli osobitne ovplyvniť malé a stredné podniky a spotrebiteľov,“ dodali.