Inflácia skúša Európsku centrálnu banku

Prezident ECB Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dpa,Arne Dedert

Medziročná miera inflácie v eurozóne v januári klesla z decembrovej úrovne 0,8 % na 0,7 %. Podľa očakávaní mala stúpnuť na 0,9 %, no vrátila sa späť na októbrovú hodnotu. Európska centrálna banka v novembri na nečakané spomalenie inflácie reagovala znížením refinančnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na historické minimum 0,25 %.

Inflačný cieľ ECB je pritom na úrovni tesne pod 2 %. Obavy z deflácie teda pretrvávajú. Vo štvrtok (6. februára 2013) zasadá Výkonná rada ECB, pričom rastú špekulácie, akú stratégiu na zvýšenie inflácie zvolí.

Súčasťou agendy bude aj oslabenie mien rozvíjajúcich sa krajín, ktoré viedlo k posilneniu kurzu eura, čo tiež môže tlačiť ceny nadol. Niektorí ekonómovia odhadujú, že ECB by mohla tento týždeň úrokovú sadzbu znížiť na 0,1 %. Analytici VÚB banky vo svojom mesačnom komentári tento krok neočakávajú. Výkonná rada možno ešte počká na marcové kolo ekonomickej prognózy.

„Na ostatnom menovom zasadnutí znela ECB viac holubičie než sa očakávalo. Na jednej strane síce ponechala oficiálne úrokové sadzby nezmenené, na druhej strane však posilnila svoju politiku naznačenia úrokových sadzieb (forward guidance) zameranú na nízke sadzby, čím sa snaží zabrániť tlaku na ich rast po tom, čo americký FED mierne utlmil stimuly,“ konštatujú analytici VÚB banky.

„Sadzby na európskom medzibankovom trhu ku koncu roka napriek tomu zaznamenali určitý nárast. Na pozadí veľmi nízkej inflácie a vysokej nezamestnanosti sa nazdávame, že ECB spraví všetko čo je v jej silách pre to, aby udržala sadzby na súčasných úrovniach alebo prípadne ešte nižších počas celého roka,“ dodali. 

Po januárovom zasadnutí prezident ECB Mario Draghi načrtol dva možné scenáre, ktoré by mohli vyvolať ďalšie kroky – zhoršenie strednodobého výhľadu pre infláciu a neopodstatnené uťahovanie na krátkodobých peňažných trhoch. Predstavitelia centrálnej banky zároveň neustále zdôrazňujú slabú, krehkú a nerovnomernú povahu hospodárskeho oživenia.

Člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure podľa Reuters v piatok vyhlásil, že okrem úrokových sadzieb sú aj ďalšie nástroje na zvýšenie inflácie. Ide napríklad o ďalšiu vlnu lacných úverov v rámci programu LTRO.

(EurActiv/Reuters)