Intel dostal rekordnú pokutu 1,06 mld. eur

Výrobca procesorov Intel bude musieť do troch mesiacov zaplatiť 1,06 mld. eur ako pokutu za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Sankcia je stanovená ako 4,15 percenta globálneho obratu firmu za rok 2008. Pokuta uzatvorila 10-ročné vyšetrovanie.

Dôvodom pre sankciu boli obchodné praktiky Intelu – ilegálne priznávanie zliav a spätné platby niektorým výrobcom počítačov s cieľom zabrániť predaju konkurenčných mikroprocesorov od výrobcu AMD.

Nelegálne zľavy

Spoločnosť Intel poskytovala zľavy na svoje produkty výrobcom počítačov Acer, Dell, HP, Lenovo a NEC pre tie ich produkty, ktoré sa predávali prostredníctvom maloobchodnej distribučnej siete Media Markt. Európska komisia všetky tieto firmy považuje za „obete“ Intelu a preto nebude na žiadnu zo spoločností uvaľovať sankcie, oznámila včera v Bruseli komisárka Neelie Kroes, zodpovedná za hospodársku súťaž.

Komisia tvrdí, že Intel nútil partnerské firmy pristúpiť na zmluvy o exkluzivite a prijať zľavy, pre ktoré stratili mikroprocesory od výrobcu AMD schopnosť cenovo konkurovať.

V jednom prípade Brusel konštatoval, že spomenutí výrobcovia počítačov odmietli ponuku výrobcu AMD na dodanie jedného milióna kusov mikroprocesorov zdarma. Výrobcovia namietali, že by šlo o porušenie ustanovení dohôd o exkluzivite. V tomto prípade dali spotrebiteľské organizácie za pravdu Európskej komisii s odôvodnením, že cena mikroprocesoru sa podieľa v priemere 30 percentami na konečnej cene počítača.

V inom prípade Komisia zistila, že maloobchodný reťazec Media Markt predával iba tie počítače, ktoré boli vybavené produktami Intel. Na druhej stane, spoločnosť Intel uskutočnila niekoľko cielených platieb reťazcu výmenou za oddialenie uvedenia procesorov AMD do predávaných produktov.

Komisárka Neelie Kroes pri oznamovaní sankcie konštatovala: „Komisia zistila, že Intel nekonkuroval spravodlivo, maril konkurenciu a tak obmedzoval záujmy spotrebiteľov.“

Intel sa odvolá

Spoločnosť Intel odmietla všetky obvinenia Komisie a vyhlásila, že sa voči uvaleniu sankcie odvolá. Americký výrobca odmieta, že by jeho kontakt s výrobcami a malopredajcami obsahoval nelegálne prvky. Tvrdí, že Brusel založil obvinenie na niečom, čo sa označuje pojmom „zjavný dôkaz“, pričom ním mali byť aj rôzne e-maily, ku ktorým sa Komisia dostala po tom, čo začala s vyšetrovaním.

Viceprezident Intelu Bruce Sewell označil výšku pokuty za „svojvoľnú“. Počas tlačovej konferencie v Bruseli reagoval na oznámenie o sankciách nasledovne: „Nevzťahuje sa k žiadnym ozajstným alebo dokázaným porušeniam alebo poškodeniam.“

Komisárka Neelie Kroes v tejto súvislosti upozornila, že na základe európskej legislatívy môže Komisia udeliť pokutu firme až do výšky 10 percent jej globálneho ročného obratu. Inými slovami, Intel by mohol namiesto 1 mld. eur zaplatiť maximálne takmer 3 mld. eur.