Investičné fondy proti navrhovanej regulácii

Obchodné asociácie, ktoré zastupujú obe skupiny, vyhlásili, že koncept vznikol v náhlení a pod tlakom politikov, ktorí hľadajú stratené volebné body.

„Proces, ktorý zvyčajne trvá niekoľko mesiacov, zredukovali na týždne,“ povedal Tim Hames, šéf komunikácie a styku s verejnosťou britskej asociácie fondov private equity a rizikového kapitálu BVCA.

Zverejnenie návrhu smernice, ktorá vnikla pod politickým tlakom na zvýšenie regulácie inštitúcií, ktoré podľa politikov a regulátorov predstavujú systémové riziko, bolo preložené z tohto týždňa na budúcu stredu (29. apríl).

„Konzultácia s private equity doteraz neexistuje a politické motívy sú pri návrhu dôležitejšie ako akékoľvek ekonomické dôvody,“ tvrdí Hames.

AIMA, asociácia pre manažment alternatívneho investovania, ktorá reprezentuje viac ako 1,100 hedgeových fondov vo viac ako 40 krajinách a ktorá nedávno navrhla ústupky v podobe výmeny informácií a transparentnosti, tvrdí, že je frustrovaná nepochopiteľnou politickou rétorikou.

„Sme presvedčení, že proces tvorby smernice bol len snahou o uvoľnenie politického tlaku,“ tvrdí výkonný riaditeľ asociácie Florence Lombard.

„Ohľadom direktívy sme si vypočuli prejavy rôznych politických organizácií, no mnohé z nich sa javia ako snaha uspokojiť domácich divákov pred nadchádzajúcimi európskymi voľbami. Nesnažia sa však o efektívne a citlivé riešenie jasných problémov.“

„Neakceptovateľne slabý“

Európski lídri ako francúzsky prezident Nicolas Sarkozy či nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzývali k regulácii hedgeových fondov, ktoré čelia kritike a komentárom pre situáciu na finančných trhoch.

„Tento návrh už tak či tak mešká príliš dlho,“ povedal Poul Nyrup Rasmussen, predseda Strany európskych socialistov (PES) a dlhodobý kritik hedgeových fondov. „Konzultácia o dokumente bola a sektor mal možnosť povedať svoj názor,“ napísal v emailovom stanovisku. Rasmussen verí, že návrh im aj tak dáva priveľa výhod a je neakceptovateľne slabý.

Zákonodarcovia sú presvedčení o systémovom riziku, ktoré predstavujú hedgeové fondy. Pochybnosti pramenia už od roku 1998, kedy skolaboval Lond Term Capital Management, a zintenzívneli po odhalení Madoffovho podvodu. V liste adresovanom predsedovi Komisie Josému Manuelovi Barrosovi, PES tvrdí, že koncept smernice má veľa nedostatkov a je neefektívny.

Návrh dokumentu, ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters, manažérov hedgeových fondov zaväzuje k registrácií, k minimálnej úrovni kapitálu či zverejňovaniu informácií o poskytovaní pôžičiek.

(EurActiv / Reuters)