Investori čakajú na kroky ECB

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Štvrtkové stretnutie centrálnej banky bude ostro sledované zo strany investorov. Po júlovom znížení kľúčových úrokových sadzieb sa špekuluje o ďalších krokoch, ktoré by ECB mohla prijať vzhľadom na intenzívny tlak vyvíjaný na Španielsko a Taliansko. Náklady na financovanie minulý týždeň prekročili udržateľnú úroveň.

„S najväčšou pravdepodobnosťou bude toto stretnutie len hodnotiť účinky júlového zníženia sadzieb. Podmienky na trhu však naznačujú, že očakávať môžeme prakticky čokoľvek,“ odhaduje analytický tím VÚB banky.

„Rétorika ECB je v prípade ďalšej zmeny menovej politiky naklonená skôr k nekonvenčným opatreniam ako k ďalšiemu znižovaniu sadzieb, hoci ani to nemožno úplne vylúčiť,“ dodáva.                     

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň pritom zdôraznil, že banka urobí v rámci svojho mandátu všetko na záchranu eura. Začalo sa preto špekulovať, či banka neobnoví nákup dlhopisov, ktorým aj minulý rok zmiernila tenzie na finančných trhoch. Ďalšou zvažovanou možnosťou je podľa Reuters kvantitatívne uvoľňovanie, a teda tlačenie peňazí.

Proti sa však môže postaviť Nemecko. Obavy sa spájajú s možným inflačným tlakom a s tým, že krajiny poľavia zo svojich konsolidačných plánov.                       

Schäuble a Geithner vyzývajú k reformám

S Draghim a ministrom financií Nemecka Wolfgangom Schäublom sa včera stretol americký šéf finančného rezortu Timothy Geithner. Hovorili o situácii v USA, Európa a ďalších častiach sveta.

Šéfovia rezortov financií sa stretli na ostrove Sylt v Severnom mori. Schäuble je tam momentálne na dovolenke. V spoločnom stanovisku uviedli, že ich krajiny budú úzko spolupracovať pri stabilizácii svetovej aj európskej ekonomiky.

Obaja okrem toho vyjadrili presvedčenie, že členovia eurozóny budú reformovať a pokročia v integrácii. Nemecko a USA sa v minulosti nezhodli v niektorých krokoch. Berlín napríklad s nevôľou reagoval práve na americké výzvy k výraznejšej intervencii zo strany ECB.