Írsko chce oživiť malé a stredné podniky

Pozadie:

Podľa správy Európskej komisie z roku 2008 bolo Írsko jednou najlepších európskych krajín v podpore malého podnikania a implementácii SBA – Small Business Act (zákon o malých a stredných podnikoch).  

Kríza v bankovom sektore však bývalého „keltského tigra“ vtiahla do hlbokej recesie. Írsko teraz zaraďujeme medzi krajiny najhoršie zasiahnuté hospodárskym poklesom. Musí čeliť špirálovitej nezamestnanosti a tiež rastúcim problémom s poskytovaním úverov malým a stredným podnikom pre destabilizovaný bankový sektor.

Otázky:

Ešte minulý rok írske malé a stredné podniky boli na tom oveľa lepšie ako v iných členských krajinách.V oblasti zručností a inovácií mali oveľa vyššie hodnotenie ako bol priemer EÚ. Podľa správy Európskej komisie na podnikateľov pozitívne reagovala aj verejnosť – 85 % obyvateľov Írska priraďovalo vysoký status ľudí snažiacich sa rozbehnúť vlastný biznis.

  • Vzostup a pád

Vplyvom krízy sa však „hospodársky zázrak“ zmenil na „nočnú moru“ a krajina zažíva najhoršiu recesiu za 20 rokov. Podľa ISME, asociácie, ktorá združuje írske malé a stredné podniky, je najhorším problémom sťažený prístup k úverom. .

„Známe, profitujúce firmy s dlhou tradíciou hlásia problémy, keď žiadajú banky o úver. Tie považujú malé a stredné podniky za veľmi rizikový sektor,“ povedal pre EurActiv výkonný riaditeľ ISME Mark Fielding. Podľa prieskumu asociácie, banky v prvom štvrťroku 2009 odmietli 60 % spoločností.

EurActiv kontaktoval aj írske Ministerstvo pre podnikanie, ktoré potvrdilo, že podnikateľské prostredie sa v krajine zhoršilo, pretože banky sú príliš opatrné pri poskytovaní pôžičiek. Prieskum ISME však označili za neveľmi spoľahlivý a ministerka pre podnikanie Mary Coughlanová vyhlásila, že ho treba vsadiť do kontextu. Ministerstvo upozornilo, že „vláda je veľmi aktívna v snahe pomôcť MSP a mnohé pozitívne indikátory, ktoré sú v správe Komisie, sú aj dnes pravdivé“.

  • Vláda chce rozprúdiť úverový tok

Rekapitalizačná schéma na podporu bankového sektora napríklad írske banky zaväzuje k zvýšeniu objemu úverov pre životaschopné mikropodniky o 10 %. Podľa vlády sa takto banky neodvážia poskytovať riskantné úvery. „Banky musia poskytovať pôžičky založené na pevnom biznispláne,“ zdôraznila Coughlanová.

Okrem toho vláda zriadila osobitnú skupinu, ktorej úlohou je monitorovať úverový tok, najmä do malých a stredných podnikov, turistického priemyslu a poľnohospodárstva. Podľa ministerstva je Írsko aj naďalej vhodným miestom pre rozbehnutie vlastnej firmy.