Írsko hundre na vymáhanie daní od Apple aj na budovanie eurozóny

Paschal Donohoe

Paschal Donohoe. FOTO: Rada EÚ

Írsko považuje požiadavku Európskej Komisie, aby retroaktívne vybralo 13 miliárd eur na daniach od Apple, za nelegitímnu. Rozhodnutie Komisie naplní, nesúhlasí s ním však.

V rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to vyhlásil írsky minister financií Paschal Donohoe.

Nepovolená štátna pomoc

Donohoe tiež v rozhovore, ktorého úryvok FAZ zverejnil v stredu 16. augusta, uviedol, že daňové pravidlá, z ktorých benefitoval koncern Apple, sú k dispozícii všetkým a nie sú šité na mieru americkému technologickému gigantovi. A podľa neho neporušujú európsku ani írsku legislatívu.

“Nie sme globálnym vyberačom daní pre niekoho iného,” citoval FAZ írskeho ministra financií.

Komisia vlani rozhodla, že Apple platil za svoje írske operácie nízke dane a že to bola nepovolená štátna pomoc.

Peniaze od Apple vyberú

Minister zároveň potvrdil, že Írsko peniaze od Apple vyberie.

Minulý týždeň írske úrady vyhlásili, že 13 miliárd od Apple uložia do skončenia celého procesu odvolania na špeciálny účet.

Apple uviedol, že pokračuje v spolupráci s Írskom na procese odvolania a verí, že keď európsky súd prehodnotí všetky dôkazy, zruší rozhodnutie Komisie. Tá zase vyzvala Írsko, aby vo vymáhaní nedoplatkov pridalo. Čas má do 3. januára.

Francúzske návrhy neprivítali

Minister Donohoe sa ďalej v rozhovore pre FAZ dištancoval od francúzsko-nemeckého návrhu na preverovanie čínskych investorov pri kupovaní strategicky dôležitých európskych firiem.

„Musíme byť veľmi opatrní, aby sme neohrozili našu reputáciu bojovníkov za voľný obchod,“ povedal o Európskej únii.

Donohoe sa s nadšením nevyjadroval ani o návrhoch Francúzska na dobudovanie európskej menovej únie zriadením postu ministra financií a rozpočtu eurozóny. Únia by sa podľa neho mala sústrediť na dobudovanie bankovej únie.