Írsko: Po žiadosti o pomoc, voľby

Brian Cowen

Nepopulárna koaličná vláda v Írsku sa v pondelok, deň po požiadaní o pomoc od EÚ a MMF začala rozpadať.  Cowen sa dostal pod tlak po tom, čo strana Zelených vyhlásila, že opustí koalíciu po hlasovaní o úspornom rozpočte ak na január nebudú zvolané predčasné voľby. Opozičné strany chcú, aby ich vyhlásili ešte pred schvaľovaním rozpočtu.

Cowen však odolal. „Sú situácie, kedy nevyhnutnosť slúžiť národným záujmom preváži iné záležitosti vrátane politických a osobných. A toto je tá situácia,“ vyhlásil Cowen.

Zaškrtený úverový tok

Írsko požiadalo v nedeľu o pomoc, aby podporilo svoje banky a rozpočet, ktoré negatívne ovplyvnila globálna finančná kríza. Ešte začiatkom minulého týždňa však Cowen tvrdil, že vláda o záchrane nerokuje.

Vo verejnosti informácie vyvolali nepokoj najmä pre drakonické úsporné opatrenia, ktorým bude pravdepodobne čeliť najbližšie štyri roky. „Občania tejto krajiny mu neveria. […] Verím, že jeho dôveryhodnosť je teraz v troskách a jedinou ctihodnou vecou, ktorú by Cowen mohol teraz urobiť, je odstúpiť,“ vyhlásil Noel O’Flynn, člen Cowenovej vlastnej strany Fianna Fail.

Rozpočet na rok 2011 by mali zverejniť 7. decembra 2010. Štvorročný úsporný plán by mali zverejniť zajtra (24. novembra). Jeho súčasťou by mali byť prísne škrty v sociálnych výdavkoch, prepúšťanie v štátnej správe a zvyšovanie daní.

Odbory ohlásili štrajky. Nedávna študentská demonštrácia vyústila do násilností. V Dubline sa chystajú na sobotu (27. novembra) protesty.

Zelení trvajú na tom, že vládu budú podporovať len kým návrh rozpočtu a záchranný úver nebudú definitívne schválené.

Nedostatky

Vláda je však závislá od rozhodnutia dvoch nezávislých poslancov. Michael Lowry uviedol, že rozpočet na rok 2011 podporí, pokiaľ sa na jeho tvorbe budú podieľať dve hlavné opozičné strany Fine Gael a Labour, čo je však veľmi nepravdepodobné.

Na otázku, či nemá obavy, že okamžité voľby by oneskorili rozpočet a vyjednávania s MMF-EÚ, Lowry uviedol: „Naša vláda viackrát zopakovala, že sme efektívne finančne zabezpečení až do budúceho roku.“

Prijatie úsporného plánu a jeho implementácia je zvyčajne podmienkou pomoci od EÚ a MMF.

Úsporný plán

Zástupcovia MMF a EÚ medzitým vypracúvajú detaily záchranného balíka, ktorý závisí od drastického 15-miliardového úsporného plánu. Vládne úspory, ktoré by mali zverejniť zajtra by mali zahŕňať 10-miliardové škrty vo verejných výdavkoch a 5 miliárd by malo pochádzať zo zvýšenia daní.

Očakáva sa, že minimálna mzda sa zníži, rovnako ako sociálne dávky. Okrem toho je na pláne prepúšťanie vo verejnej správe a tiež nové dane z nehnuteľností a vyššie dane z príjmu. Na 12,5-percentnú mieru korporátnej dane, ktorú Íri považujú za dôkaz národnej nezávislosti, sa siahať nebude. Írske banky okrem toho čaká významná reštrukturalizácia.

(EurActiv/Reuters)