Írsko stráca dôveru, oslabuje euro

Pozadie:

Globálna hospodárska recesia prudko zasiahla najmä írsky realitný a bankový sektor. Štátny dlh sa postupne približuje k 100 % HDP a desaťročná eurozóna je pod čoraz väčším tlakom.

Írsko muselo pristúpiť k znárodneniu Anglo Irish bank, ktorá developerom požičala miliardy eur. Okrem toho musela napumpovať 7 miliárd eur do dvoch najväčších bánk v krajine – Bank of Ireland a Allied Irish Bank.

Bilanciu finančného stavu bánk vo veľkej miere poškodil prepad cien nehnuteľností. Čerstvo prepustení majitelia domov sú čoraz menej schopní splácať hypotéky a developeri sú na pokraji bankrotov.

Otázky:

Rating dlhodobých záväzkov Írska je od včera na stupni AA s negatívnym výhľadom. Predtým bol na stupni AA+ a len pred tromi mesiacmi na úrovni AAA. „Rating možno opäť znížime pokiaľ sa kvalita aktív v írskom bankovom sektore bude zhoršovať rýchlejšie ako predpokladáme,“ uviedla ratingová agentúra S&P v stanovisku.

Na premiéra Briana Cowena a jeho koaličnú vládu sa stupňuje nátlak zo strany verejnosti. Prepadajúcu popularitu a nedôveru voliči prejavili aj pri voľbe poslancov v mestských zastupiteľstvách v Dubline a premiérova strana Fianna Fáil tiež stratila kľúčové kreslo v Európskom parlamente voči rivalovi Fine Gael.

Minister financií Brian Lenihan vo svojej reakcii na kroky S&P trval na tom, že jeho politika nasmerovala bývalého „keltského tigra“ správnym smerom. „Treba si uvedomiť, že toto hodnotenie je odrazom vplyvu posledných udalostí na trh,“ zdôraznil.

S&P rating znížila po tom, čo straty, ktoré vykázala znárodnená Anglo Irish Bank, boli na hornej hranici očakávania agentúry. Vplyv na hodnotenie mal aj vládny plán zriadiť tzv. „zlú banku“ na toxické aktíva.

Štát sa chystá prevziať zodpovednosť za pôžičky a aktíva v celkovej hodnote 90 miliárd eur. S procesom by mal začať od júla prostredníctvom štátnej agentúry pre správu aktív (National Asset Management Agency). Vplyvom tohto plánu však môže štátny dlh prekročiť 100 % HDP (minulý rok bol na úrovni 41 %).

Konkurenčná ratingová agentúra Moody´s v apríli varovala, že v priebehu troch mesiacov zníži rating Írska zo stupňa AAA najmä pre dlhy krajiny. Agentúra Fitch ho v apríli už preradila z AAA do AA+ pričom zdôraznila, že ostro monitoruje daňové príjmy krajiny.

Londýnski obchodníci tvrdia, že tieto správy boli katalyzátorom strát eura, ktoré podľa údajov Reuters oslabilo voči doláru aj jenu, a v porovnaní s americkou menou sa dostalo na najnižšiu úroveň za posledný týždeň.

(EurActiv /  Reuters)