Jediné hlavné mesto v EÚ bez priamej linky s Bruselom? Bratislava!

Pozadie:

Letecké spojenie Bratislava – Brusel neexistuje od začiatku roka, keď skrachovali Slovenské Aerolínie. Spoločnosť prišla o všetky lietadlá a vyhlásila sama na seba konkurz. Ešte v roku 2005 sa pokúšala na linke s „hlavným mestom EÚ“ lietať spoločnosť Austrian Airlines. Let však rýchlo zrušila pre nerentabilnosť.

Na jar tohto roku sa objavili informácie, že let obnoví Brussels Airlines od septembra. Nestalo sa. Z Bratislavy do Bruselu je tak v súčasnosti možné letieť len s prestupom:

  • České Aerolínie cez Prahu
  • Lufthansa cez Mníchov
  • Air France cez Prahu a Lyon

Otázky:

Priama linka do Bruselu existuje aj v tých najmenších hlavných mestách v EÚ – Ljubljane, Vallette, Larnake či Rige. Bratislava je tak európskou výnimkou. Letecké spoločnosti, ktoré z hlavného mesta SR lietajú, neplánujú priamu linku s Bruselom otvoriť. Nie je to v súlade s ich stratégiou, ktorú vytvárajú na základe prieskumov dopytu.

Bratislavské letisko momentálne rokuje s viacerými leteckými spoločnosťami o otvorení spojenia Bratislava – Brusel. Hovorkyňa letiska M.R. Štefánika Zora Kalousková potvrdila, že „rokovania sú momentálne na mŕtvom bode,“ ale „uvidíme, čo prinesie zimný letový poriadok.“

Brusel je dôležitou destináciou pre novinárov, podnikateľov, lobistov, tlmočníkov, študentov, stážistov v EÚ inštitúciách, europoslancov a euroúradníkov. Po zrušení priameho letu sa väčšina z nich presunula do Viedne, odkiaľ priamo do Bruselu premávajú štyri spoločnosti vrátane SkyEurope.

Stanoviská:

Zora Kalousková, hovorkyňa letiska M.R. Štefánika: „Prepravcovia v leteckej doprave sa dnes správajú veľmi trhovo a starostlivo zvažujú otvorenie každej novej destinácie.“ Priznala však, že „rokovania o obnovení linky Bratislava – Brusel sú intenzívne, ale nemôžem prezradiť detaily. To musí urobiť konkrétna spoločnosť, ktorá sa pre takýto krok rozhodne.“

Tomáš Kika, hovorca SkyEurope Airlines: „Do Bruselu lietame z Viedne, pretože je to z hľadiska vyššieho dopytu zaujímavejšie. Bratislavských pasažierov tam prepravujeme autobusmi. Hlavné mestá Rakúska a Slovenska považujeme za jednu zbernú oblasť.“ SkyEurope sa z Bratislavy orientuje na lety do Veľkej Británie a Írska.

Daniela Hupáková, hovorkyňa Českých aerolínií: ČSA lietajú do Bruselu z Prahy trikrát denne. Na všetky lety ponúkajú spojenie z Bratislavy, čo považujú za dostatočné riešenie. „V súčasnosti spoločnosť neuvažuje o zavedení priameho letu z Bratislavy do Bruselu,“ potvrdila hovorkyňa ČSA.

Tomasz Kulakowski, hovorca Ryanair: „Spoločnosť Ryanair momentálne nemá takéto plány. Otvorenie priamej linky Bratislava – Brusel nevylučujeme, ak budeme expandovať naše lety z Bruselu do strednej a východnej Európy.“ Nízkonákladová spoločnosť Ryanair lieta z Bratislavy najmä do Veľkej Británie, Írska a Nemecka. Z Bruselu má otvorené destinácie len do západnej Európy.