Jednotný trh je stále sklamaním

Zdroj: Jeffrey Beall, www.creativecommons.org

Päťdesiat opatrení, ktoré sú súčasťou Zákona o jednotnom trhu majú svoje trhliny. Neadekvátne pokrývajú oblasť klimatických zmien, financovanie dlhodobých projektov, okrem toho sú príliš vágne formulované. Takto zhodnotili iniciatívu Komisie na oživenie vnútorného trhu panelisti, ktorí vystúpili na fóre zorganizovanom think-tankom Confrontations Europe.

„Nemyslím si, že jednotný trh má svoju váhu a hybnú silu, akú si zaslúži. Nedostatok entuziazmu urobilo zo Zákona o jednotnom trhu včerajšiu záležitosť,“ vyhlásil maltský europoslanec Louis Grech (S&D), autor parlamentnej správy k jednotnému trhu.

„Čo je jednotný trh? Mnohí ľudia to nevedia a mnoho malých podnikateľov si myslí, že pracuje proti nim,“ poukázal Grech. Jednotný trh však má byť vnímaný ako rámec pravidiel, ktorý pomáha tovarom, službám, peniazom a ľuďom voľne sa pohybovať naprieč celou EÚ. Znamená menej prekážok, daní či administratívnej záťaže. Vďaka nemu podľa Komisie od roku 1992 ceny za účty mobilných telefónov klesli o 70 %, letiskové poplatky o 40 %.

Európania však často jeho význam nevidia. Podľa lorda Leona Brittana, poradcu britskej vlády v oblasti obchodu je tomu tak preto, lebo trh nepriniesol všetko, čo sľuboval. „Nemôžete si len tak kupovať tovar cez internet a malé a stredné podniky nemajú prístup na iné trhy, pretože prekážky sú nad ich sily.“

Málo pálčivé

Nový Zákon o jednotnom trhu zverejnili pred tromi týždňami s víziou oživenia európskej viery v hospodársky a sociálny potenciál 27-členného bloku. Obsahovo sú návrhy zamerané od boja proti pirátstvu po pomoc malým a stredným podnikom získať finančné prostriedky či jednotný trh pre hypotéky a lepšiu ochranu práv pasažierov vo všetkých typoch dopravy.

Verejné diskusie budú prebiehať štyri mesiace a v najbližších dvoch rokoch by Komisia mala predložiť legislatívne návrhy. Nad týmto priebehom však visí tieň hospodárskej krízy a recesie, ktorá mnohé vlády viedla k nacionalizmu a protekcionizmu. Krajiny robia všetko preto, aby ochránili svoje podniky a priemyselné odvetvia.

Španielsko a Taliansko minulý týždeň opäť zablokovali európsku snahu o jednotný patent na ochranu duševného vlastníctva. Práve patent je na čele Zákona o jednotnom trhu, no samotný komisár pre vnútorný trh Michel Barnier pripúšťa, že existuje riziko, že vo viacerých aspektoch bude treba urobiť krok späť.

Panelisti sa zhodli, že významnú úlohu pri presadzovaní opatrení iniciatívy, by mal hrať José Manuel Barroso. „Potrebujeme väčšie zainteresovanie predsedu Komisie,“ uviedol Othmar Karas, rakúsky podpredseda Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente.

Kritiku si vyslúžil aj fakt, že sa Zákon o jednotnom trhu nezameriava aj napríklad na financovanie dlhodobých projektov – dopravy – najmä preto, že kríza prinútila vlády znížiť výdavky v tejto oblasti. Na druhej strane obsahuje opatrenia týkajúce sa napríklad zjednodušenia dopravných systémov či znižovania emisií.

Pascal Canfin, francúzsky europoslanec zo skupiny Zelených v EP poukázal na to, že opatrenia by mali byť implementované do roku 2012. Barnier bránil plán, podľa neho sa veci hýbu rýchlo. „Vo februári či marci budeme pripravení,“ uzavrel.