José Bóve: USA od EÚ žiadajú šifrovanú komunikáciu pri obchodných rokovaniach

Zdroj: Európska komisia

Bové v rozhovore pre francúzsky EurActiv uviedol, že americká strana trvá na tom, aby obchodné rokovania s EÚ prebiehali za zatvorenými dverami a za pomoci šifrovanej komunikácie.

„Keď európsky zástupca povedal, že rokovania by mali byť držané v tajnosti, americký náprotivok ho prerušil  a začal mu dávať lekcie o bezpečnej komunikácii,“ vysvetlil. „Trval na tom, že Európania by mali o rokovaniach hovoriť len cez šifrované telefóny, keď oni by najradšej špehovali a odpočúvali celú planétu. Hovorím vám to schválne, pretože jednoducho ide o nedostatok transparentnosti.“

Francúzsky europoslanec sa obáva, že prípadné výnimky z environmentálnej legislatívy EÚ, ktoré by vzišli z rokovaní s USA, by mali veľký dosah a vplyv napríklad aj na otázky týkajúce sa geneticky modifikovaných organizmov alebo bridlicového plynu.  

Podľa neho je Európa politickým trpaslíkom, čo potvrdila aj kríza v Sýrii, keď sa európske štáty nevedeli zhodnúť a zaujať jednotné stanovisko.

Bové sa usiluje získať nomináciu Európskej strany zelených na predsedu Európskej komisie. Okrem neho medzi favoritov v strane patrí aj nemecká europoslankyňa a spolupredsedníčka parlamentnej skupiny Rebecca Harmsová (EurActiv, 06/09/2013).

V roku 1987 založil odborový zväz farmárov vyzývajúci k alternatívnemu prístupu k poľnohospodárstvu, ktorý by odrážal charakteristiky európskeho kontinentu. Vo Francúzsku je Bového strana Europe Ecologie Les Verts súčasťou Hollandovej vlády. Zelení aktivisti ju však často kritizujú, pretože podľa nich sú vládne environmentálne záväzky sotva viditeľné.

Podľa Bového je jediný rozdiel medzi zelenými a socialistami v prístupe k európskym záležitostiam, čo by sa malo viac prejaviť pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

„Obávam sa, že európske záležitosti budú zatienené,“ povedal Bóve v súvislosti s európskymi voľbami.  „Problémy sú veľmi rozdielne a naša vízia sa od vízie socialistickej strany veľmi líši,“ dodal José Bóve.

„Socialisti nie sú environmentalisti. Zelení navrhujú veľmi odlišnú Európu ako socialisti.“ Ale vizibilita a vplyv, čo môžu Zelení v získať národnom parlamente, sú podľa Bového „veľmi dôležité“.