K čokoláde detskou prácou

Autor: graur codrin, freedigitalphotos.net

Uznesenie, ktorú v stredu (1. marca) odsúhlasili európski poslanci, žiada od Európskej komisie, aby pri vyjednávaní obchodných zmlúv zaujala tvrdší postoj a zabránila zneužívaniu detí pri pestovaní kakaových zŕn pre čokoládu, make-up a iné produkty.

“Všetci politici a aktéri zapojení do pestovania kakaa musia z tejto produkcie odstrániť detskú prácu,” povedal počas diskusii o uznesení portugalský europoslanec za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Vital Moreira.

Uznesenie žiada aby bola produkcia čokolády monitorovateľná auditom tretej strany. Vyzýva vlády, priemysel a obchodníkov, aby vyvinuli na pestovateľov a producentov kakaa tlak, a prinútili ich zrušiť detskú prácu a akceptovať zásady Medzinárodnej organizácie práce (ILO).

Odhaduje sa, že na kakaových plantážach v západnej Afrike, juhovýchodnej Ázii a Latinskej Amerike pracuje približne 200 miliónov detí. Podľa údajov organizácie OSN pre poľnohospodárstvo a výživu (FAO) sa 78% celosvetového trhu s kakaom koncentruje v Afrike, pričom najväčšími vývozcami sú Pobrežie Slonoviny a Ghana.

Napriek stagnácii ekonomiky bohatých krajín sa záujem o kakao celosvetovo zvyšuje. Európa pokrýva 40% celkovej spotreby.

Medzinárodné dohovory o zásadách práce, európske obchodné dohody a priemyselné skupiny, ako napríklad Európska asociácia pre kakao (ECA) majú ambíciu zastaviť vykorisťovanie detí. Tie však naďalej zostávajú životne dôležitou pracovnou silou na rodinných kakaových farmách a vo vidieckych spracovateľských centrách, ktoré nie sú monitorované.

Správa ILO z roku 2007 tvrdí, že 30 % detských pracovníkov v Kamerune malo menej ako 14 rokov a pracovali 11 hodín denne, často v nebezpečných podmienkach – aplikácia pesticídov bez ochranných pomôcok, nosenie ťažkých nákladov a podobne.

Lobistická skupina z Washingtonu, Medzinárodné fórum pre pracovné práva (ILRF), tvrdí, že tisíce detí, ktoré pracujú na kakaových plantážach v západnej Afrike, sú obeťami obchodovania s ľuďmi a novodobého otroctva.

Európska Dohoda z Cotonou, ktorá presadzuje obchodnú spoluprácu s africkými, karibskými a pacifickými štátmi, vyzýva partnerské vlády, aby konali v súlade so štandardmi ILO o detskej práci.

Pozície

Britský konzervatívny europoslanec Robert Sturdy podporuje označovanie produktov z kakaa, aby sa tak spotrebiteľom umožnilo “hlasovať za zrušenie detskej práce svojimi peňaženkami”.

“Všetky deti si zaslúžia ten najlepší možný štart v živote,” vyhlásil Sturdy po hlasovaní v Európskom parlamente (EP). “Nanešťastie, priveľa detí nedostáva ani to najzákladnejšie vzdelanie, pretože pracujú v produkcii kakaa,“ dodal Sturdy.

Podľa slovenského europoslanca (EĽS, KDH) Miroslava Mikolášika by sme mali byť pri prijímaní nových opatreniach v oblasti pestovania kakaa opatrní, pretože od neho "závisí živobytie 50 miliónov ľudí na celom svete", ktorí sú navyše často "malí poľnohospodári v rozvojových krajinách". Za nevyhnutné považuje prijať "transparentný právny rámec, ktorý zabezpečí spravodlivejšie podmienky v celosvetovom reťazci".

"Trvalo udržateľný svetový obchod s kakaom musí stáť vo všetkých fázach reťazca na princípoch ekonomickej životaschopnosti a zároveň na rešpektovaní sociálnych a environmentálnych noriem," povedal Mikolášik.