K Európe bez tabaku ideme pomalými krokmi

Zdroj: elgarblog.wordpress.com, CC

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31.5.) zverejnila Európska komisia špeciálny prieskum Eurobarometer o spotrebe tabakových výrobkov.

Základným zistením je, že spotreba tabaku od roku 2012 klesá, stále však v Európe fajčí 26% obyvateľov. V roku 2012 to bolo 28 %.

Nezmenil sa priemerný vek kedy ľudia začínajú fajčiť, je to vo veku 17,6 rokov.

Stále existujú významné rozdiely v spotrebe tabaku s najnižšími mierami vo Švédsku (11 %) a Fínsku (19 %) a najvyššími v Grécku (38 %) a Bulharsku (35 %).

Pokiaľ ide o snahu prestať s fajčením, väčšina fajčiarov sa pokúšala prestať (59 %), pričom 19 % to skúšalo za posledných 12 mesiacov.

Elektronické cigarety vyskúšalo 12 % Európanov v porovnaní so 7 % v roku 2012. 67 % uviedlo, že ich vyskúšali s cieľom fajčenie obmedziť alebo s ním prestať. Avšak iba 14 % používateľov elektronických cigariet dokázalo prestať fajčiť, čo podľa Európskej komisie naznačuje, že tento typ cigariet sa na tento účel veľmi nehodí.

Slovenská štatistika

  • Na Slovensku ľudia väčšinou začínajú fajčiť vo veku 15 až 18 rokov. Svoju prvú cigaretu si v tomto veku zapálilo 60 % Slovákov. Ešte skôr, pred dovŕšením 15 rokov, začalo fajčiť 6 %, medzi 19. a 25. rokom 24% respondentov.
  • Väčšina fajčiarov na Slovensku (37 %) fajčí medzi fajčiarov fajčí medzi 11 a 20 cigaretami denne, 31% 6 až 10 cigariet za deň.
  • Pri výbere značky cigariet je pre 86 % respondentov zo Slovenska dôležitá cena. Špecifické príchute považuje za dôležité 35% fajčiarov.
  • 59 % fajčiarov sa už niekedy pokúšalo prestať fajčiť, väčšina (66%) sa o to pokúša bez akejkoľvek pomoci či nikotínovej náhrady.
  • 68 % respondentov zastáva zákaz propagácie tabakových výrobkov v obchodoch. 56% súhlasí aj so zákazom príchutí, ktoré by mohli zatraktívňovať tabakové výrobky. 59% respondentov dokonca súhlasí so zvýšením daní na tabakové výrobky.
  • Čo sa týka elektronických cigariet, za škodlivé ich považuje 48 % slovenských respondentov, v EÚ je toto číslo na úrovni 52%.
  • Slovensko patrí medzi krajiny kde stúplo (o 10%) používanie ručne šúľaných cigariet, stalo sa tak aj vo Francúzsku, Českej republike, Slovinsku a Maďarsku.