Kohútiková v boji o post vo Výkonnej rade ECB neuspela

Zdroj: VÚB

Ministri financií eurozóny včera (14. februára) jednomyseľne odporučili Belgičana Petra Praeta do šesťčlennej Výkonnej rady ECB. Začiatkom júna nahradí Rakúšanku Gertrude Tumpel-Gugerellovú, ktorá na starosti platby, trhovú infraštruktúru a ľudské zdroje. Po nastúpení nového člena sa portfóliá môžu zmeniť, podľa nemenovaného zdroja zrejme využijú jeho skúsenosti s obnovovaním finančnej stability. 

Súčasný výkonný riaditeľ belgickej centrálnej banky v minulosti pôsobil ako ekonóm Medzinárodného menového fondu, bol členom Bazilejského výboru pre bankový dohľad a pôsobil aj na belgickom ministerstve financií. O post vo Výkonnej rade ECB sa uchádzal už tretíkrát. Okrem toho sa minulý rok snažil získať pozíciu viceprezidenta ECB, no porazil ho Portugalec Vitor Constancio.

Praetovou protikandidátkou bola Slovenka Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka NBS, v súčasnosti členka predstavenstva Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Pôvodne ju považovali za favoritku, keďže v šesťčlennej rade je Tumpel-Gugerellová jedinou ženou, a mala ju nahradiť opäť žena. Kohútiková však opakovane na híringoch nepresvedčila ministrov financií.

Vznikli dve interpretácie príčiny jej neúspechu. Jedna hovorí o pomste za slovenský postoj ku Grécku a druhá jednoducho uznáva, že Praet má vyššie odborné kvality a skúsenosti. Podľa flámskeho denníka De Morgen sa prezident ECB Jean-Claude Trichet údajne čudoval, že "ako môže členská krajina odmietajúca poskytnúť pomoc, vôbec uvažovať o obsadení vysokej funkcie v ECB".

Slovenský minister financií Ivan Mikloš bol po stretnutí sklamaný z Kohútikovej prehry. „Sklamaný trochu som, pretože sme ponúkli kvalitného kandidáta, čo napokon potvrdil aj predseda Eurogroup, pán Juncker. Život je taký, že vyhrať môže len jeden," reagoval slovenský šéf rezortu financií.

Neúspech však odmietol priamo spájať s odmietavým postojom Slovenska voči pomoci Grécku. "Nevylučujem to, ale to absolútne nemení na nič našom stanovisku, ktoré bolo racionálne, čo ukazuje aj realita. Myslím si, že pomoc Grécku bola chyba, a myslím si, že je čoraz viac odborníkov a dôkazov, ktorí to vidia podobne," vyhlásil Mikloš a dodal, že slovenská vláda sa svojich zásad bude držať v dôležitých rozhodnutiach aj v budúcnosti: „Ak toto má byť akási cena, tak nech sa páči, ale my svoje zásadné postoje nebudeme prispôsobovať tomu, či sa budeme niekomu páčiť alebo nie.“

Úvahy o politických vplyvoch odmietol aj Jean-Claude Juncker. „Nemyslím si, že postoj novej slovenskej vlády k podpore bol elementom v rozhodovaní. Sledovali sme profesionalitu kandidátov a usúdili sme, že aj keď pani Kohútiková má excelentnú reputáciu, menovanie Petera Praeta by bola najlepším rozhodnutím a rozhodli sme jednomyseľne," povedal po stretnutí ministrov financií luxemburský premiér.

Výkonná rada ECB má na starosti výkon menovej politiky eurozóny v súlade s usmerneniami a rozhodnutiami Rady guvernérov – v rámci tejto činnosti Výkonná rada dáva potrebné pokyny národným centrálnym bankám eurozóny, riadi bežnú činnosť ECB, pripravuje zasadnutia Rady guvernérov. Všetkých šesť členov Výkonnej rady vymenúva kvalifikovanou väčšinou Európska rada. Dosadenie Petra Praeta do funkcie musia ešte formálne potvrdiť lídri členských krajín na summite 24. – 25. marca.

(EurActiv/TASR)

Pozície: