Komisár Tajani: treba strážiť európske know-how

Zdroj: Selva Morales, www.creativecommons.org

Európska únia by si mala dávať pozor na výpredaj know-how svojho strategického priemyslu do Číny. Naznačil to komisár pre priemysel Antonio Tajani, podľa ktorého Únia potrebuje nový orgán s právomocou blokovať zahraničné preberanie dôležitých európskych podnikov.

„Čínske spoločnosti majú prostriedky, aby si mohli kupovať čím ďalej tým viac európskych podnikov s kľúčovými technológiami v danom odvetví,“ povedal pred Handelsblatt Tajani.  „Je to samozrejme najmä investičná záležitosť, skrýva v sebe však i politickú stratégiu, na ktorú by mala Európa politicky odpovedať,“ dodal.

Podľa Tajaniho treba napodobniť Výbor pre zahraničné investície, ktorý funguje v USA a založiť podobný orgán v Európskej únii. Ten by posudzoval prípadné riziko zahraničných investícií do európskych strategických firiem a bránil by potenciálne nebezpečným akvizíciám.

Nemecký spolkový minister financií Rainer Brüderle však pred podobnou reguláciou zahraničných investícií varuje: „Samozrejme, že treba zvažovať prípadné riziká a bezpečnostný a strategický aspekt zahraničných investícií. Nemali by sme však prijímať žiadne unáhlené rozhodnutia.“ Zároveň dodal, že „Európa profituje z otvorenosti svojich trhov.“

Čína má prostriedkov dosť

Čína v uplynulých týždňoch opakovane varovala pred prehlbovaním krízy v eurozóne a vyzvala predstaviteľov EÚ k rýchlej náprave. Okrem toho avizovala nákup gréckych a španielskych dlhopisov.

Investície z Číny zachraňujú aj európske a americké automobilky, ktoré sa dostali do existenčných problémov. Okrem výrobcu terénnych áut Hummer dodávajúceho aj obrnené vozidlá pre americkú armádu, kúpili Číňania aj švédsku automobilku Volvo.

Čínske investície vo svete sa na budúci rok odhadujú až na 100 miliárd USD. Krajina patrí medzi piatich najväčších investorov na svete. Peking označil návrh komisára Tajaniho za prejav „investičného protekcionizmu“, ktorý by mohol ochromiť vzájomné vzťahy oboch blokov.

Podľa čínskeho spravodajského portálu People’s Daily Online prichádza návrh talianskeho komisára Tajaniho len krátko vstupe Číny do súťaže o holandskú spoločnosť Draka Holding NV. Firma je tretím najväčším výrobcom káblov v Európe a uchádza sa o ňu aj talianska firma Prysmian SpA. Čínska Xinmao S&T za akcie firmy Draka ponúkla 1,3 miliardy USD.