Komisia: EFSI a eurofondy treba kombinovať

Corina Cretu

Corina Cretu, zdroj: Európska komisia

Možnosti využitia Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) v kombinácii s klasickými eurofondami sú „jednoducho obrovské“, vyhlásila eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová.

O potrebe a spôsoboch spájania týchto fondov hovorila minulý týždeň na konferencií v Krakove.

Investície stále chýbajú

Cretuová upozornila, že v dôsledku hospodárskej krízy je priestor na podporu investícií v Európe stále veľký. Podľa posledných odhadov Komisie chýba v EÚ ešte 300 miliárd € v investíciách v porovnaní s obdobím pred krízou.

EFSI, ako hlavný nástroj Junckerovho investičného plánu, dokázal za rok fungovania zmobilizovať viac než 115 miliárd €, čo mnohí považujú za úspech.

Na vyplnenie investičnej medzery v EÚ je však podľa Cretuovej potrebné skombinovať inovatívne nástroje ako EFSI so štandardnými dotáciami z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF).

Komisia radí, ako na to

Svoje rady predstavila Európska komisia už vo februári, keď v spolupráci s Európskou investičnou bankou (EIB) vydala brožúru, ktorá má predkladateľom projektov pomôcť naplno využiť obidva nástroje.

Eurokomisárka pre regionálnu politiku teraz predstavuje dva základné spôsoby, ako EFSI a EŠIF kombinovať v praxi.

Prvá možnosť je spolufinancovanie na úrovni jednotlivých projektov, ako pri bežnej kohéznej politike. Na Slovensku sa tak napríklad financuje nultý obchvat Bratislavy, kam idú prostriedky zo štrukturálnych fondov, aj takmer 500 miliónov € z EFSI.

Druhá možnosť je podpora v rámci tzv. investičných platforiem. V tomto prípade sa financie z EFSI a EŠIF spájajú na podporu viacerých projektov.

Ako príklad Cretuová spomína projekt vo francúzskom regióne Nord-Pas-de-Calais, kde sa prostriedky z eurofondov a EFSI zbierajú v tzv. fonde energetickej účinnosti. Z neho potom región podporuje projekty na znižovanie emisií, ako aj podporu zamestnanosti.

Téma predsedníctva

Súčinnosť kohéznej politiky s Junckerovým fondom podporuje aj podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini. „Podľa mňa by nemalo ísť o súťaž medzi týmito dvoma spôsobmi financovania ale o kombináciu,” povedal v rozhovore pre EurActiv.sk.

O budúcnosti politiky súdržnosti bude Pellegrini aj Cretuová diskutovať 15. a 16. septembra na konferencií v Bratislave, ktorá sa koná v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.