Komisia kartelom: Priznajte sa a bude to lacnejšie!

Pozadie:

Jedným z cieľov Komisie v oblasti hospodárskej politiky je boj proti firemným kartelom. Dohody medzi podnikmi o rozdelení trhu, zákazok a hlavne cien, predražujú tovary/služby o 25% až 50%. Komisia už v boji proti kartelom udelila pokuty vo výške 3,3 miliardy eur v ôsmich prípadoch za posledné tri roky.

Otázky:

Zdĺhavé súdne konania pri dokazovaní kartelových dohôd zaberajú veľa času, energie a navyše ich výsledok nie je istý. Komisia chce celý proces urýchliť a navrhla previnilým firmám dohodu – ak sa bez okolkov priznajú, zníži im pokutu o 10%.

Komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroes vysvetľuje, že firmám by najprv umožnili nahliadnuť do spisového materiálu s dôkazmi, aby bolo jasné, že procesu sa nevyhnú.

„Otázne je, či 10% bude dostatočná motivácia pre firmy, aby sa priznali,“ pochybuje o novom opatrení Laurent Garzaniti, špecialista na obchodné právo zo spoločnosti Freshfields Bruckhaus Deringer v rozhovore pre EuropeanVoice. „Háčik môže byť v tom, že priznanie urýchli nielen proces s EK, ale aj spotrebiteľské sťažnosti a žaloby.“

Možnosť priznania výmenou za 10 percentné zníženie pokuty neovplyvní už fungujúcu prax pre „udavačov.“ Firmy, ktoré pomôžu Komisii svojimi dôvernými informáciami usvedčiť účastníkov kartelovej dohody, získajú úplnú imunitu alebo výrazné zníženie pokuty.

Aktuálne Komisia rozbila kartel výťahových spoločností Otis, KONE, Schindler a ThyssenKrupp. Všetky štyri firmy dodávali výťahy a eskalátory do budov inštitúcií EÚ, pričom sa dohodli na nadhodnotených cenách. Pokuta ešte nie je vyčíslená, ale vzhľadom na hodnotu kontraktu 35 miliónov eur to nebude malá suma.

Je to už druhýkrát, čo Komisia pokutuje ilegálnu dohodu týchto štyroch spoločností. V roku 2007 im uvalila pokutu 992 miliónov eur za kartel na území Nemecka a Beneluxu. Firmy spoločne zmanipulovali ponuky do verejných obstarávaní, fixovali ceny, rozdelili si zákazky, trhy a zdieľali dôverné obchodné informácie minimálne počas rokov 1995 – 2004.

Pozície:

Neelie Kroes, komisárka pre hospodársku súťaž: „Firmy, ktoré si uvedomujú, že Komisia má dostatok dôkazov na ich usvedčenie z kartelovej dohody, môžu využiť možnosť rýchlejšieho procesu a nižšej pokuty.“ Zároveň pripomína, že v kauze „výťahov“ sa stala obeťou samotná EK a iné európske inštitúcie. To by malo slúžiť ako príklad pre podobne poškodených, aby sa domáhali svojich práv.