Komisia načrtla štrukturálnu reformu bankového sektora

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Od pádu investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008 sa svetoví lídri usilovali bojovať proti fenoménu „too big to fail“. Napriek rokom finančných turbulencií a zásadných reforiem, mnohé európske bankové domy aj naďalej rástli.

„Niektoré banky EÚ môžu byť i naďalej príliš veľké na to, aby zlyhali, príliš veľké na to, aby sa dali zachrániť, a príliš komplikované na to, aby sa ich situácia dala riešiť,“ poukazuje Komisia.

Včera (29. januára 2014) načrtla očakávané pravidlá, ktoré majú zmeniť spôsob, ako najväčšie banky obchodujú. Negatívna reakcia hneď prišla z Francúzska, kde bankové asociácie poukazujú na to, že by zvýhodnili americkú konkurenciu operujúcu z Londýna.

Hoci pôvodne sa uvažovalo o rozdeľovaní veľkých bánk, Komisia nakoniec miesto toho zvolila zákaz vykonávania rizikového obchodovania na vlastný účet. Komisár zodpovedný za finančné služby Michel Barnier poukázal na Deutsche Bank ako typický príklad systémového problému v európskom meradle. Jej 1,6-biliónové aktíva – od pôžičiek po deriváty – sú ekvivalentné približne dvom tretinám celej nemeckej ekonomiky.

Zároveň vak dodal, že navrhovaná legislatíva nespochybňuje biznis model takejto banky. „Aj keď oddelíme tieto činnosti stále môžu byť realizované v rámci jednej bankovej skupiny,“ povedal počas tlačovej konferencie. V návrhu navrhuje teda izolovať ostatné typy obchodovania od prijímania vkladov vytvorením dcérskych spoločností v rámci banky.

„Dnešné návrhy vytvoria spoločný rámec na úrovni EÚ, ktorý je potrebný na zabezpečenie, aby rozdielne vnútroštátne riešenia nevytvárali v bankovej únii medzery a aby neoslabovali fungovanie jednotného trhu. Návrhy sú dôkladne nastavené tak, aby zabezpečili krehkú rovnováhu medzi finančnou stabilitou a vytváraním priaznivých podmienok na poskytovanie úverov reálnej ekonomike, čo je obzvlášť dôležité z hľadiska konkurencieschopnosti a rastu,“ vysvetlil Barnier.

Zmiešané reakcie

Francúzsky guvernér Christian Noyer však vyhlásil, že ide o nezodpovedný návrh, ktorý je v rozpore so záujmami európskej ekonomiky. V Nemecku ho zasa vnímajú v zásade pozitívne, kým Británia tvrdí, že je v súlade s jej vlastnými reformami.

Mnohí v Európskom parlamente však zastávajú názor, že je neadekvátny. Europoslanec Hannes Swoboda (S&D, Rakúsko) vyhlásil, že je príliš slabý a prichádza neskoro.

Ak aj inštitúcie dosiahnu dohodu na nových pravidlách, začnú platiť najskôr v roku 2017, čiže zhruba dekádu po začiatku bankovej krízy v Európe a dva roky po tom, čo podobné opatrenia začnú uplatňovať v Spojených štátoch.

Europoslanec Sven Giegold (Zelení/EFA, Nemecko) ho označil za príliš byrokratický a neefektívny. Kritici sú presvedčení, že bude mať len veľmi malý vplyv na riešenie bánk obrovského rozsahu vykonávajúce rizikové obchody a podporujúce rast multibiliónového trhu s derivátmi.