Komisia odkladá vyhodnotenie Zákona o malých a stredných podnikoch

Zdroj: http://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Articles/5146607/stress-main_Full.jpg

Generálna tajomníčka Európskej komisie a jedna z najvplyvnejších postáv bruselského aparátu Catherine Dayová odmietla prijať pracovnú verziu hodnotenia SBA z decembra minulého roka. Podľa informácií EurActiv-u ju vrátila komisárom s tým, že do finálnej verzie treba zapracovať tiež konkrétne návrhy na zlepšenie.

Výsledky mali zverejniť minulý mesiac, potom dátum posunuli na január a podľa najnovších informácií fungovanie SBA bude známe najskôr koncom februára. „Neznamená to, že máme nejaký problém. O čo sa usilujeme je naozaj ambiciózne zhodnotenie SBA,“ uviedla Charlotte Arwidiová, hovorkyňa komisára pre priemysel.

EurActiv-u sa nepodarilo získať najnovšiu verziu hodnotenie SBA, no podľa decembrovej verzie sa členské štáty s implementáciou iniciatív neponáhľali. Výsledky sú podľa Komisie pomalé a nerovnomerné.

Podľa nemenovaného zdroja najnovší dokument obsahuje napríklad návrh na lepší prístup malých podnikov k bankovým úverom.

Malé podniky sú kľúčové

Malé a stredné firmy, teda tie s maximálne 250 zamestnancami a obratom do 50 miliónov eur, tvoria 99 % z celkového počtu podnikov v EÚ a zaisťujú tri štvrtiny európskych pracovných miest v súkromnom sektore.

V júni 2008 preto Komisia predložila ambiciózny balíček iniciatív – SBA – ktorý mal drobným firmám výrazne uľahčiť život. Podľa všetkého však exekutíva precenila svoje sily a pokrok v oblasti podpory MSP v EÚ sa zatiaľ výrazne neprejavil ani na národnej, ani európskej úrovni.

Komisia si napríklad stanovila cieľ znížiť do roku 2012 objem byrokracie o 25 %. Do tejto chvíle však bol schválený len jeden návrh, ostatné sú na stole Európskeho parlamentu, respektíve národných vlád. Slovenský komisár Maroš Šefčovič  počas svojho utorkového vystúpenia v Bratislave vyhlásil, že sa túto ambíciu podarí naplniť, dokonca prekonať.

„Veľa sa o tom hovorí, ale málo sa pre to robí,“ tvrdí Patrick Gibbels z aliancie malých podnikov ESBA. „Objavilo sa niekoľko veľmi dobrých návrhov, ale vyzerá to tak, že každý legislatívny návrh na zníženie byrokratickej záťaže pre MSP prinesie dva nové problémy.“

SBA chýba vymáhateľnosť

Jedným z identifikovaných problémov je nedostatočná vymáhateľnosť implementácie jednotlivých iniciatív, ktoré SBA obsahuje. To pripúšťa aj Komisia v decembrovom návrhu hodnotenia. Zároveň vyzvala členské štáty k obnove svojho záväzku plne implementovať aktualizovanú podobu SBA.

Vôľu aplikovať SBA nedávno potvrdila aj slovenská premiérka Iveta Radičová. Na tlačovej konferencii v pondelok 10. januára spomenula, že Slovenská republika bude implementovať Zákon o malých a stredných podnikoch.

Dokument tiež pripomína, že Európsky parlament a členské štáty hrajú hlavnú rolu v politickej a legislatívne podpore MSP a pri implementácii SBA.

Viacero europoslancov a politikov sa o túto úlohu však nezaujíma. Malé a stredné podniky sa napríklad od novembra pokúšajú získať v Európskom parlamente 369 podpisov na podporu deklarácie, ktorá vyzýva k obmedzeniu administratívnej záťaže pre MSP. Do dnešného dňa sa ich zastalo len 150 europoslancov a nevyzerá to tak, že sa im zvyšok nepodarí včas presvedčiť.