Komisia podporila európske stávkové spoločnosti

Európska exekutíva sa legislatívou, ktorá upravuje hazard v USA začala zaoberať po tom, čo sa na ňu v marci 2008 obrátila so sťažnosťou asociácia zastupujúca veľké stávkové spoločnosti – Remote Gambling Association (RGA). Prevádzkovanie hazardných hier alebo stávok prostredníctvom internetu je v USA oficiálne ilegálnou, no častou ticho tolerovanou aktivitou (podľa Komisie je legislatíva v tomto smere dosť nejednoznačná).

RGA prekáža najmä fakt, že po prijatí prísneho zákona regulujúceho on-line hazard (Unlawful Internet Gambling Enforcement Act – UIGEA) začali americké úrady prenasledovať iba zahraničné spoločnosti.

„UIGEA znamenal pre viaceré popredné stávkové spoločnosti z EÚ koniec pôsobenia na lukratívnom americkom trhu,“ píše sa vo vyhlásení asociácie. „Americké ministerstvo spravodlivosti dalo opakovane najavo, že akékoľvek formy on-line hazardu sú v USA nelegálne, no toto pravidlo tvrdo presadzuje len pri neamerických spoločnostiach.“ Podľa RGA je tento postup v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Európska komisia sa po vyše ročnom vyšetrovaní priklonila na stranu RGA a vyzvala USA k náprave. „Naše skúmanie potvrdilo, že americké zákony týkajúce sa internetového hazardu a ich uplatnenie predstavujú pre spoločnosti z EÚ jasnú bariéru pre vstup na trh.“

V tlačovej správe Komisie uvádzajú príklad nespravodlivého postupu amerických úradov – internetové stávky na dostihy. Americké spoločnosti ich môžu prevádzkovať voľne, kým európskym záujemcom za túto činnosť hrozí právny postih.

„Internetový hazard je komplexnou a delikátnou záležitosťou a my Spojeným štátom určite nechceme diktovať, ako majú postupovať pri regulácii tohto trhu. Na druhej strane musia rešpektovať svoje záväzky voči WTO. Verím, že sa nám podarí nájsť prijateľné riešenie tejto otázky,“ povedala včera v Bruseli komisárka pre obchod Catherine Ashtonová.

Európska komisia chce spor vyriešiť vyjednávaním s americkou stranou a zatiaľ sa nebude oficiálne sťažovať u WTO. Samotná Organizácia však pravdepodobne voči USA zakročí za porušovanie pravidiel.

Americký trh s hazardom je veľmi lukratívny. Zhruba polovica ľudí, ktorí holdujú online hazardným hrám, žijú práve tam. Podľa informácií stávkových spoločností pre americký zákaz do dnešného dňa prerobili asi 100 miliárd dolárov. Paradoxom je aj fakt, že niektoré americké spoločnosti môžu ponúkať a aj ponúkajú internetový hazard európskym zákazníkom (aj keď vytrvalo popierajú, že by to robili).