Komisia prehľadala knižné vydavateľstvá. Podozrieva ich, že sa dohodli

Napriek tomu, že Komisia neuviedla konkrétne krajiny a názvy vydavateľstiev, predošlé náznaky poukazujú na to, že hlavným predmetom záujmu regulačných úradov bolo Francúzsko a tamojšie knižné spoločnosti. Podľa francúzskej internetovej stránky 01Net.com navštívili v utorok (1.marca) európski inšpektori tamojšie vydavateľstvo Albin Michel a preskúmali jeho obchodné záznamy, počítače a mobilné telefóny výkonných predstaviteľov a ich asistentov. Cieľom prehliadky bolo nájsť informácie o tom, že medzi ním a ostatnými vydavateľmi existuje dohoda o cenách za elektronické knihy.

Neskôr v priebehu dňa navštívili vyšetrovatelia sídla troch ďalších francúzskych vydavateľov- Hachette, Flammarion a Gallimard.

“Jediné, čo nájdu sú legálne dohody o cenách za digitalizované knihy,” uviedol šéf Albin Michel Francis Esmenard a dodal: “Vrhli sa na nás ako kovboji.”

Stránka 01Net.com ďalej uvádza, že do 16:20 toho dňa vrátila kontrola len tri z deviatich zadržaných počítačov späť ich majiteľom. Komisia potvrdila len informáciu, že sa takáto prehliadka uskutočnila, odmietla však bližšie špecifikovať detaily. “Komisia má dôvod sa domnievať, že dotknuté spoločnosti možno porušili pravidlá EÚ o hospodárskej súťaži, ktoré odmietajú kartely a iné obmedzujúce obchodné praktiky,” píše sa v stanovisku Komisie.

Francúzsko nedávno schválilo zákon, ktorý vydavateľom umožňuje dohodnúť sa na cenách. V krajine dlhodobo existuje trh s knihami vydávanými bez licencie. Z toho dôvodu sú v ceny pevne stanovené zákonov v snahe ochrániť menšie kníhkupectvá.

Langov zákon z roku 1981, pomenovaný podľa bývalého ministra kultúry Jacka Langa, umožňuje vydavateľom určiť si cenu novej knihy a vytlačiť ju na jej obal. Predajca ju následne smie znížiť o najviac päť percent počas takzvaných “špeciálnych dní”, ale to sa nevzťahuje na knihy kupované z druhej ruky.

Francúzsky zákon je údajne proti pravidlám hospodárskej súťaže a bol pravdepodobne dôvodom tohto týždňovej prehliadky. Vydavateľstvo Esménard pre O1Net uviedlo, že ich ruky a ruky ostatných vydavateľov boli zviazané spoločnosťou Amazon, ktorá má sídlo v Luxemburskuu a tým sa vyhýba plateniu daní. “Táto operácia je na diaľku kontrolovaná Amazonom. Usadili sa v Luxembursku, aby sa vyhli plateniu DPH vo Francúzsku a chcú predávať knihy za voľne stanovené ceny ako to robia v Spojených štátoch, kde ponúkajú knižné trháky za 9.90 dolárov. Ale naše spisy nedostanú,” uviedol priamo Esménard.