Komisia sa snaží zachrániť dohodu ACTA

zdroj wikimedia commons

Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht, ktorý je silný podporovateľ dohody ACTA, vyzval Európsky parlament, aby „rešpektoval Európsky súdny dvor a počkal na jeho názor, kým rozhodne o dohode ACTA“.

De Guchtova výzva prišla po tom, ako včera kolégium komisárov rozhodlo postúpiť dohodu na Európsky súdny dvor, ktorý má zhodnotiť jej zlúčiteľnosť s európskym právom.

De Gucht takto odpovedal aj na vyhlásenia europoslancov socialistickej a zelenej skupiny, ktorí slúbili, že zmluvu „pochovajú“ skôr, ako bude mať Európsky súdny dvor vôbec šancu vydať svoj verdikt.

„Verím, že Euopská komisia má zodpovednosť poskytnúť našim demokraticky voleným zástupcom a verejnosti detailné a presné informácie,“ povedal De Gucht.

„Väčšina kritiky proti ACTA sa týka možného dopadu na základné práva. Najvyšší európsky súd nezávislo rozhodne o legálnosti dohody,“ vyhlásil.

Komisia postúpila dohodu na Súdny dvor EÚ, ktorý má rozhodnúť, či je v súlade s európskymi základnými právami, ako sú sloboda prejavu, informácií, ochrana osobných údajov a intelektuálneho vlastníctva.

Ak by sa čakalo na verdikt súdu, mohlo by to oddialiť konečné rozhodnutie o súde o jeden až dva roky. Predkladatelia zmluvy chceli tento čas využiť na vysvetlenie toho, čo zmluva naozaj obsahuje a čo nie.

Pozície európskych ľudovcov a liberálov však také jasné zatiaľ nie sú. O tom, kedy sa bude hlasovať v parlamente, majú rozhodnúť lídri politických skupín.