Komisia si posvieti na Motorolu kvôli patentom

zdroj wikimedia commons

Motorola Mobility Holdings Inc. vlastní sériu patentov, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie bezdrôtových sietí. Podľa pravidiel Európskej únie každý vlastník patentu, ktorý je pre daný trhový sektor dôležitý, je povinný ho poskytnúť konkurencii za férovú cenu.

Firmy Microsoft a Apple teraz obviňujú Motorolu, že im stanovila neférové poplatky za využívanie jej patentov. Sťažujú sa aj na to, že príliš často vyvoláva súdne spory a blokuje predaj konkurenčných produktov, ktoré využívajú niektoré z jej patentov.

Motorola takto už v minulosti zablokovala napríklad predaj pristrojov iPhone a iPad od Apple alebo herné konzoly Xbox od Microsoft.  

Komisia má preto teraz preskúmať, či Motorola nezneužíva svoje postavenie a nebráni konkurencii v prístupe k patentom.

Motorolu má čoskoro prevziať spoločnosť Google, ktorá sa už dávnejšie zaviazala, že bude patenty Motoroly predávať za rozumných podmienok.  

Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia upozornil, že spoločnosti, ktoré vlastnia základné patenty, získali na trhu významnú moc. Môžu ju zneužívať proti konkurencii, čo deformuje trh.

Podobné vyštrovanie vedie EÚ od začiatku tohto roka voči juhokorejskému výrobcovi elektroniky Samsung Electronics. Ten mal znemožniť konkurenčným spoločnostiam využívať jeho patenty pre mobilné telefóny.

V prípade, že Komisia uzná firmu Motorola Mobility za vinnú z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže, hrozí jej pokuta až do výšky 10 % z jej ročných príjmov.

(EurActiv/TASR)